Zirkonyum Diş Fiyatları Pahalı Değildir

Zirkonyum Diş Fiyatları Pahalı Değildir
Zirkonyum fiyatları konusuna değinmeden önce nedir, nerelerde kullanılır, avantajları ve dezavantajları nelerdir bunlara bakmak gerekir. Zirkonyum, geçtiğimiz yıllarda diş estetiğini sağlamak amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Metal destekli protezlere göre kullanım açısından ve estetik açıdan daha tercih edilir durumdadır. Zirkonyumun tercih edilmesinde en büyük etken, bu porselenlerin diş eti ve diş dokusuyla olan mükemmel uyumudur. Zirkonyumun estetik ve metal destekli porselenlere oranla daha dayanıklı ve kullanışlı oluşu yine tercih edilirliğini arttırmaktadır. Özellikle tedaviyi ve estetiği bir arada isteyenler zirkonyum porselenleri tercih etmektedir.Zirkonyumun estetik diş hekimliğinde her geçen gün daha fazla kullanılmaya başlayan bir madde haline gelmiştir. Biyolojik uyum, doğal görüntü, tat bozukluğu yapmaması, estetik görünüm, dayanıklılık gibi istenilen bütün özelliklere sahip olan ve alt yapı olarak metalin yerini alan beyaz bir alaşımdır. Zirkonyum diş uygulamaları ön ve arka dişlerin hepsine rahatlıkla uygulanabilir.

Zirkonyum dişlerin kullanım alanları oldukça geniştir. Diş beyazlatma gibi işlemlerle sonuç alınamayan ileri derecedeki renkleşmelerde ve ya kalıtsal renkleşmelerde, ayrık dişleri birleştirmede, önceden kesilmiş dişleri kaplamak için, dişlerinde metal destekli köprü veya kuron olan hastalara, kırık olan dişlerin onarılmasında, rengi ve yapısı bozulmuş olan eski dolguların düzeltilmesi için, diş dolgusu yapılamayacak kadar aşırı madde kaybı olan dişlerde kullanılmaktadır. Zirkonyum dişlerin diğer dişlere göre avantajlarına bakalım şimdide. Isı yalıtıcı özelliğinden dolayı sıcak soğuk hassasiyetini önler. Işık geçirgenliği diğer dişlere göre fazla olduğu için ağızda boşluk görüntüsü yaratmaz ve doğal bir görünüm sağlar. Metal destekli protezler ne kadar iyi yapılmış olursa olsun yine de matlık ve yapaylık görüntüsünden kurtulamazlar. Zirkonyum protezler ise diğer dişlerle doğal bir uyum içindedir. Metal destekli protezler dişe sadece mekanik olarak tutturulur. Zirkonyum dişler ise hem mekanik hem de kimyasal olarak tutturulduğu için metal destekli protezlere göre daha dayanıklıdır. Ağızda tat bozukluğu, koku ve diş eti problemlerine yol açmayan sağlıklı bir materyaldir. Zirkonyumun tercih edilirliğini arttıran daha bir çok etken saymak mümkündür.

Zirkonyum diş fiyatları oldukça değişkendir. Zirkonyum diş maliyetini arttıran etkenlere baktığımızda fiyatların neden bu kadar değişken olduğunu da anlamak zor değildir. Laboratuvar çalışmasının maliyeti, muayene maliyeti, geçici protez diş yapılması, estetik provaların maliyetleri zirkonyum diş fiyatları listesiniarttıran etkenlerin başında gelir. Zirkonyum fiyatları 100-500 euro arasında değişkenlik gösterir. Fiyat aralığının bu kadar fazla olması hastaların talebini de etkilemektedir. Birçok klinik ve diş merkezinde fiyatlar hekim yoğunluğu da dikkate alınarak belirlenmektedir. Zirkonyum fiyatını etkileyen bir diğer unsur da piyasadaki çeşitten kaynaklanmaktadır. Şu an iki tür zirkonyum vardır. Alman zirkonyumu ve Çin zirkonyumu. Alman zirkonyumu Çin zirkonyumuna göre fiyat olarak biraz daha pahalıdır. Ancak ikisi de aslında aynı kalitededir. Alman zirkonyumu uygulamaları, 400-800 TL arasında değişmektedir. Çin zirkonyumu ise 300-400 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Her alanda olduğu gibi Çin malı olan her şey yine ucuzluğuyla dikkat çekmekte. Alman malı yada Çin malı zirkonyum olduğunu anlamak için diş hekiminizden garanti belgesini istemeniz gerekmektedir. Alman malı zirkonyum garanti belgesi olmadan asla uygulaması yapılamaz. Çin malı zirkonyum ile Alman malı zirkonyum aslında birbirinin aynısı gibi görünse de laboratuar aşamasında farklılığı ortaya çıkmaktadır. Çin malı zirkonyum, Alman malı zirkonyuma oranla parlaklığı biraz daha düşüktür. Ayrıca dayanıklılık süresi de Alman malı zirkonlarda 5-10 yıl arasında değişirken, Çin malı zirkonların dayanıklılık süresi düşüktür.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir