Yüzdeki Çiller Neden Çıkar?

Çil Nedir?

Vücutta çoğunlukla yüz kısmında oluşan, açık kahverengi küçük beneklerdir.

Yüz Kısmında Oluşan Çiller

Çil, vücudun birçok bölgesinde görülebilirken, en çok görüldüğü kısım yüz bölgesidir. Çiller, yoğun olarak cildin güneşe maruz kaldığı vakitlerde meydana gelmektedir. Genel olarak güneş ışınlarına karşı vücudun savunma mekanizmasının göstermesinin bir sonucu olup, genellikle estetik problemin dışında vücut sağlığı açısından zararlı değildir.çil

Çiller, cildi güneşin zararlı etkilerine karşı savunan ve UV ışınlarını absorbe ederek, vücuttan sıcaklık olarak atan, kahverengi bir pigment olan ve saç ve gözlere renk veren melanin pigmentini, yoğun miktarda içerisinde barındırır. Güneş etkisiyle meydana gelmesi de tam olarak bu duruma bağlıdır.

Çiller, sıklıkla genetik kalıntılar nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Vücutta MC1R geninin aktifliğine göre, çillerin ortaya çıkışı ve sayıları değişmektedir. MC1R geni, vücutta melanin pigmentinin üretilmesinde etkili olan bir gen özelliği taşımaktadır. Bu genin, normal düzeyde salgılanması ile saç ve göz rengi belirlenirken, fazla olması halinde, melanoma adı verilen cilt rahatsızlıkları meydana gelmektedir.

Çillerin oluşumunda, sıklıkla etkili olan genetik etkilerin yanı sıra, çevresel faktörler de sebep olabilir. Bazı dış etkiler ile ciltteki melanin salgılanması artmakta ve aşırı melanin ile çiller ortaya çıkabilmektedir.

Yüzdeki çiller, soğuk kış aylarında kaybolur ve yaz aylarının gelmesiyle bariz bir şekilde tekrar ortaya çıkar. Bunun sebebi, yazın dik bir açıyla gelen güneş ışınlarının içerdiği zararlı UV ışınlarına karşı vücudun kendini korumak için savunma mekanizmasını devreye sokmasıdır. Bu nedenle yüz kısmında çiller meydana gelir. Bu rahatsızlığa karşı koymanın en kuvvetli ve basit yolu, cildin doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmasını engellemeyi sağlamaktır. Bu nedenle cildi güneş ışınlarından korumak için, güneşli havalarda dışarı çıkarken yüksek faktör korumalı güneş kremlerinin cilde uygulanması gerekir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir