Yüz Şekli ve Kaş Modeli

Özellikle kadınların yüz ifadesini en çok etkileyen bölüm olan kaşların hem rengi hem de şekli yüz ifadesinin güzel görünmesi açısından oldukça önemlidir. Birçok farklı yüz şeklinin bulunduğu bilinmekle beraber her dönemin popüler görünen kaş şekilleri bulunmaktadır. Bir kaş şekli ne kadar beğenilirse beğenilsin her yüze her kaş yakışmamaktadır. Bu durumda kişilerin yüz şekli ve kaş modeli açısından doğru tercih yapabilmeleri için yüz şekillerini iyi tanıyor olmaları gerekmektedir. Genellikle kaliteli güzellik salonlarında kaş tasarımı yaptıran ya da microblading yöntemiyle kaş dövmesi yaptıran kadınların tecrübesi de bu yöndedir.yüz şekli ve kaş modeli, kaş modelleri, yüz şekilleri

Yüz Şekillerine Göre Kaş Modeli

Her ne kadar doğal kaşlar dönem dönem moda olsa da kadınların tercihi genellikle güzel şekillendirilmiş ve saç renkleriyle uyumlu olarak boyanmış kaşları kullanmaktır. Bu kullanımda önemli olan kaş tasarımcısının müşterisinin yüz şeklini iyi tanıyarak bu yüz şekline yönelik kaşlar tasarlamasıdır.

  • Oval yüz: En ideal yüz şekli olan ve makyaj kontürleme işlemleriyle ulaşılmaya çalışılan oval yüz genellikle bütün kaş modellerini kaldırmaktadır. Şanslı sayılan oval yüz sahiplerine neredeyse bütün kaş modelleri yakışsa da hafif kavisli, doğal görünen ve kalınlığı ile çok fazla oynanmayan kaşlar oval yüzler için en ideal kaşlar olarak görülmektedir.
  • Yuvarlak yüz: Daha çocuksu bir ifade yaratan yuvarlak yüz şekline sahip olan kadınlar için yapılması gereken kavisli kaşlar kullanılmasıdır. Kavisli kaşların kullanılmasıyla yüzde yukarı doğru bir ifade oluşturularak yüz olduğundan ince gösterilmeye çalışılmaktadır.
  • Dikdörtgen yüz: Genellikle yüz şekillerine göre kaş modeli tasarlanırken en çok zorlanılan yüz şekli dikdörtgen ya da kare diye tanımlanan alın ve çenenin keskin hatlarla belirgin olduğu yüz şeklidir. Bu sert ifadeyi bir miktar da olsa kırabilmek adına dikdörtgen yüz sahiplerine doğal bırakılmış ve mümkün olduğunda az kavisli kaşlar tasarlanması oldukça başarılı bir seçim olmaktadır. Yine de kavis isteniyorsa, kavis kaş uçlarında verilmelidir.
  • Uzun yüz: Biraz daha oval bir görünüme sahip olması için uzun yüz şekillerinde de daha düz ve kalın, az kavisli kaşların kullanılması önerilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir