Yiyeceklerin Besin Değeri Neden Düşer?

Vücudumuzun düzgün çalışması için periyodik olarak alması gereken bazı vitamin ve mineraller vardır. Çeşitli gıdalardan protein, sağlıklı yağ asitleri, vitaminler ve mineraller alıyoruz. Bu yiyecekleri tüketim için farklı şekillerde hazırlamanız gerekebilir. Ancak mutfakta yapılan bazı hatalar nedeniyle besin değeri kaybolabilir. Yemek yerken, yemek hazırlarken veya hazırlarken yapılan hatalar doğru yememizi engeller.

Gıdaların besin değerini kaybetmesine neden olan hataları sizler için araştırdık. Bazı alışkanlıklarınızdan vazgeçerek sağlıklı beslenmeye devam edebilirsiniz. Bu sayede ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri kaybetmez, sağlığınızı tehlikeye atmazsınız.besin değeri

Besin değerini düşüren hatalar;

Besinlerin suda uzun süre saklanması… İnce zar yapısına sahip besinler suda uzun süre saklanmamalıdır. Bunun en güzel örnekleri çilek, dut, dereotu ve ıspanaktır. Bazı gıdalardaki vitaminler suda çözünür olduklarından gıdaların değerini düşürebilirler.

Yeşil Sebzeleri Suyla Pişirmek… Özellikle sebze yemekleri hazırlarken ne kadar çok su eklerseniz o kadar besin değerinin kaybolacağını bilmelisiniz. Ispanak veya pazı gibi sebzelerin yapısında çok fazla su bulunur. Sebzeler kendi suyunu tutacak kadar su ilave edilmeden pişirilmelidir. Böylece sebzeler doğallığını kaybetmez ve sağlığımıza fayda sağlamaya devam eder.

Yumurtayı uzun süre kaynatmak… Bir diğer yaygın hata ise yumurtayı kaynatırken olması gerekenden daha uzun süre ateşte tutmaktır. Muhtemelen fark etmişsinizdir, bir yumurta sarısı katı kaynatıldığında yeşile döner. Bu yeşil, demir sülfür halkasıdır. Bu durumda yumurtadaki demirden faydalanamazsınız demektir. Ortalama olarak 4-7 dakikalık pişirme, sağlığınız için en ideal süre olarak kabul edilir.

Çok kaliteli kesim ürünler… Besin değeri kaybının en önemli nedenleri arasında oksijen, ısı ve ışık yer alır. Dilimlenen ürün artık oksijenle temas halinde ve ışığa maruz kalıyor. Bu nedenle, besin değeri kendiliğinden kaybolacaktır. Doğal olarak, yemeğinizi ne kadar ince keserseniz besin değerini o kadar çok kaybedeceğini bilmelisiniz. Özellikle sebzeleri dilimlerken mümkün olduğunca ezmemeye dikkat etmelisiniz.

Sebzeleri ağzı kapalı poşetlerde saklamak… Belli ki çoğumuz bu hatayı bilmeden yapıyoruz. Sebzeleri plastik torbalarda saklamak yerine, mümkün olduğunda bir ağ kullanın veya torbaya küçük delikler açın. Ayrıca, çok fazla sebzeyi dar bir alana sığdırmaya çalışırsanız, kolayca bozulacaklarını unutmayın.

Kuru baklagiller ile süt içmek… Süt ürünleri ile bakliyat tüketiyorsanız bu davranışı acilen durdurmanız gerekir. Çünkü bu durumda demir emiliminde azalma gözlenir. Baklagillerin otlar, biberler ve limonlar gibi C vitamini yönünden zengin besinlerle birlikte tüketilmesi tavsiye edilir. Bu besinler demir emilimini artırır. Bu, besinlerinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

Pul pul dökerek tüketmek… Sebze ve meyvelerin özellikle dış yaprakları faydalıdır. Aşağıdaki kabukların ve katmanların yüksek besin değerine sahip olduğuna dikkat edilmelidir. Vitamin ve minerallerin yanı sıra yüksek lifli kabukları mümkün olduğunca sebze ve meyvelerden ayırmadan tüketmek gerekir. Yapmanız gereken tek şey sebze ve meyveleri iyice yıkamak.

Et ve balığın yüksek ısıda pişirilmesi… Et ve balığın yüksek ısıda pişirilmesi protein içeriğinin bozulmasına neden olur. Ne yazık ki, yüksek sıcaklıklarda protein gibi omega-3 yağ asitlerini kaybederiz. Bütün bunlara ek olarak, etin içindeki kimyasal bileşikler kızartma ve kızartma sırasında artar. Bu nedenle yapılacak en sağlıklı şey et ve balıkları yüksek ısıda pişirmemektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir