Yağsız Protein Kaynakları Neler?

Protein, vücudumuzun sağlıklı bir şekilde çalışması için günlük olarak almamız gereken makro besinlerden biridir. Vücudumuza enerji sağlayan proteinler, yağlar ve karbonhidratlar düzenli olarak tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Günlük protein alımı kişiden kişiye değişir. İdeal olarak belirlenecek miktar kilogram başına 0.8 gram protein olmalıdır. Dahası, araştırmalar, yüksek proteinli bir diyetle kilo vermenin daha kolay olduğunu göstermiştir. En kolay ve en sağlıklı yöntem, doğal protein kaynaklarını değerlendirmektir. Yanlış yiyecek seçimleri fark yaratabileceğinden diyetinize dikkat etmelisiniz. Amacınız yağsız kas kütlesi kazanmak ise, vücut şeklini geliştirmek isteyenler için hazırlanmış yüksek proteinli beslenme programlarını kullanabilirsiniz.

Neden Yalın Proteini Seçmeliyiz?

Kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olan yağsız proteinler, ölümcül olabilen kalp hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığı da önler. Bir porsiyon çok düşük kalorili yağsız protein, ortalama 3 gram yani yaklaşık 50 kalori içerir. Cinsiyete göre değişen protein alımı; Kadınlar günde en az 46 gram protein tüketmeli, erkekler ise 56 gram protein tüketmelidir. Hücre yenilenmesi ve onarımının yanı sıra vücudumuz için de bir enerji kaynağı olan protein tüketimimizde yağsız protein kaynaklarını tercih etmemiz sağlığımız için çok faydalı olacaktır.

Proteinin genel sağlık yararları;

İnsülin seviyelerini dengelemeye yardımcı olur

Metabolik hızı artırır ve kolay kilo vermeyi sağlar,

Kan şekerini dengelediği için daha fazla enerji harcamanıza ve yağ yakmanıza yardımcı olur.

Mevcut kas hacmini korur ve yeni kas oluşumlarının oluşumunu destekler,

Tokluk hissini uzun süre korur ve açlık hissinin azalmasına yardımcı olur,

Abur cubur yeme isteğinizi azaltır,

Sindirim sisteminin normal çalışmasına katkıda bulunur,

Amino asitler içerdikleri için bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olurlar.

Bu, karbonhidrat ve yağlardan   daha fazla enerji harcamanızı sağlar.

Cilt sağlığı için çok önemlidir, kolajen oluşumunu destekler, esneklik sağlar,

Bu, menopozun etkilerini daha az fark edilir hale getirir,

Yüksek kolesterol seviyeleri ile ilgili sorunları önler,

Beyin fonksiyonlarının gelişimini destekler,

Hafıza kaybını ve karaciğer yağlanmasını önler.

Zayıflık ve yorgunluk gibi olumsuz durumların giderilmesine yardımcı olur.

Yağsız proteinli yiyecekler

Balık: B12 vitamini, omega-3, selenyum, potasyum, demir, A, D, E, B2, B3 yönünden zengin balık çeşitleri de yağ yakmada son derece etkilidir.protein

Tavuk: B6 vitamini açısından zengin olan tavuk, amino asit içeriği ile de bilinir. Doğal bir protein kaynağı olduğu için düzenli olarak tavuk yemeliyiz. Ancak, cildi ayırmayı unutmayın.

Yumurta: Amino asit kaynağı olan yumurta aynı zamanda omega-3 yağ asitlerini de içerir. Güçlü bir protein kaynağı olan yumurtayı beslenmenize mutlaka dahil etmelisiniz.

Kırmızı Et: Glutamin, glisin, karnitin, glutatyon, sınıf yağ asitleri ve omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan kırmızı et, özellikle doğada beslenen hayvanlardan geliyorsa yüksek protein içeriğine sahiptir.

Soya: Tofu, soya fasulyesi, soya sütü şeklinde tüketebileceğiniz bu besinlerin protein içeriği yüksektir. Et ve et ürünleri yemeyenler için en ideal seçeneklerden biri olan soya, kırmızı et kadar protein içerir.

Diğer Deniz Ürünleri: Balığın yanı sıra diğer deniz ürünlerinin de protein içerdiği unutulmamalıdır. Yağsız protein kaynakları arasında; ayrıca istiridye, yengeç, kabuklu deniz ürünleri, ıstakoz, tarak ve karides içerir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir