Vücut Estetiği Denilince Akla Neler Gelmeli?

Estetik Kavramı

Estetik denince akla genelde cerrahi müdahale gelmektedir fakat bu yanlış bir değerlendirmedir. Estetik konusu hayatın her alanını içine alan oldukça geniş bir konudur ve tarih boyu insanlar tarafından estetik olan her şeye karşı ilgi duyulmuştur. Estetik tanımı genel hatları itibariyle güzellik duygusu ile ilgili olan, güzellik duygusuna uygun olan olarak nitelendirilebilir. Bu nedenle canlı cansız birçok şeyi içerisine almaktadır. Aynı şekilde insan görüntüsü üzerinde de genel bir estetik kaygı mevcuttur. Hem kişinin kendisi hem de sosyal toplum tarafından vücut estetiği önem arz eden bir konudur.vücut estetiği nedir, vücut estetiği ne demek, vücut estetiği nasıl yapılır

İnsan Vücudunda Estetik Algısı

İnsan bedeni söz konusu olduğunda vücut estetiğinin kapsamı oldukça genişlemektedir. Bunun sebebi her insanın eşsiz bir biyolojik yapıda olmasıdır. Literatürde vücut estetiği konusunda genel kabul görmüş kriterler ve belirlenmiş vücut ölçüleri elbette mevcuttur fakat bu ölçüler teorik anlamda bir fikir sahibi olunması amacı ile oluşturulmuştur. Bu ölçüler gerçek hayatta uygulanmak istendiğinde uygulanacak kişinin aynı zamanda bu ölçülerle uyumlu bir genetik kodlamasının olması da gerekir. Bu nedenle vücut estetiğinin kapsamı genişlemektedir ve kişiye özel hale gelmektedir. Her insan kendi bedenine uygun olan şekilde estetik görünümünü şekillendirmelidir. Bunun en verimli yöntemi ise profesyonel bir şekilde vücut, kemik ve kas yapısı göz önünde bulundurularak uygulanacak beslenme ve spor programlarıdır. Bu şekilde geliştirilen bir vücut, estetik açıdan kendisinde en uygun biçime sokulmuş olur. Bu işlem doğal bir yolla sağlandığından problemlere yol açmaz ve uyumsuzluklar yaşanmaz.

Kişinin haricinde gerçekleşen kaza, yanık, genetik bozukluk, kemik yapısında deformasyon gibi problemlerle karşılaşıldığında beslenme ve spor yetersiz kalır. Bu nedenle estetik cerrahiye başvurulabilir. Cerrahi operasyonlar günümüzde oldukça gelişmiştir ve en az riskle gerçekleştirilmektedir. Yine de ciddi bir işlemdir ve bir süreci kapsar. Bu süreç kişinin operasyon kararını almasıyla başlar ve sonuna kadar uzman doktor, kişi ile iletişim halinde bu süreci ilerletir. Aynı şekilde her operasyon eşsizdir ve kişiye özeldir. Önceden belirlenmiş güzellik ölçütlerine göre değil, kişinin fiziki yapısına en uygun olacak şekilde müdahale edilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir