Vücudumuzun Sağlığımız İle İlgili Verdiği Alarmlar

Herkes sağlıklı olmanın öneminden bahseder, ancak çoğu sağlık sorununu, göz ardı eder, doktora gitmez. Oysa çoğu zaman önemsiz saydığımız bazı belirtiler, vücudumuzun verdiği önemli sinyaller olabilir. Bu yazıda gerek sağlığımızı gerek güzelliğimizi gölgeleyen, deri belirtilerinin, hangi hastalıkları çağrıştırdığından bahsedeceğim.kepek

KEPEK : Kepek, deri ya da saçlı bölgede, hücrelerin dökülmesidir. Vücudun bağışıklık sisteminin düşmesi, stres, bazı kozmetikler ( saç spreyi, şampuan, vücuda kullanılan her türlü kozmetik…) kepeğe neden olabilir. Tedavide, vitamin katkısı yapmak ve lokal olarak kullanılacak tıbbi losyonlar ve tıbbi şampuanlar olaya katkıda bulunur. Çok kuru ve kepekli deri, hormonal yönden dengesizliğin de belirtisi olabileceği gibi, sedef hastalığından ( Bkz. Cilt hastalıkları linki-Sedef hastalığı konusu ) da şüphe edebiliriz.

Görüntüsü Değişmiş LEKELER, BENLER : Derideki lekeler ve benler düzenli aralıklarla dermatolog tarafından, dermatoskop ( Bkz.Benler linki-Dermoskopi konusu ) ile muayene edilmelidir. Derideki her türlü leke, deri kanseri öncüsü değişiklikleri ve/veya deri kanseri açısından dikkate alınmalıdır ( Bkz.Cilt hastalıkları linki-Deri tümörleri konusu ).

 MANTAR : Fırsatçı bir enfeksiyon olan mantarın deride sık sık belirti vermesi akla, ilk olarak, şeker hastalığını getirebilir. AIDS hastalığında da mantar enfeksiyonu, çok sık tekrarlar.

KIRIŞIKLIKLAR, CİLT LEKELERİ :  Yıllarla gelişen, kırışıklıklar ve cilt lekeleri, cildin kronolojik ve/veya çevre faktörleriyle olan yaşalmasını gösterir.

KIRMIZI BURUN-KIRMIZI YANAKLAR:  Bu bulgular rozasea ( Bkz.Cilt hastalıkları linki-Rozasea konusu ), rhinopym adını verdiğimiz cilt hastalıklarını ifade edebilir.

CİLTTEKİ SARI RENK : Derinin ve gözlerin sararması, karaciğer ya da safra rahatsızlıklarını ; cildin bronz renk alması da yine bir karaciğer hastalığı olan, siroz’un sinyali olabilir.

AYAK YARALARI: Ayaklarda, ayak tabanı ve parmaklarda, bacaklarda süregelen, nedeni bilinmeden ortaya çıkan zor iyileşen yaralar şeker hastalığını, toplar ve atardamar problemlerini düşündürebilir.

AĞIZ İÇİ YARALAR: Ağızda, yanak içinde ve dilde sık sık çıkan, iyileşmesi zaman alan yaralar ; sigara alışkanlığı, diş fırçasının mekanik tahripleri, demir eksikliği, şeker hastalığı, bazı virütik hastalıklar (ör.AIDS), Behçet hastalığı ( Bkz.Cilt hastalıkları linki-Behçet hastalığı konusu ), ağız, dil dudak kanserleri, ağız tüberkülozu gibi önemli olgu ve hastalıkları akla getirebilir.

SAÇLARDA DÖKÜLME: Erkek ve kadında sex hormonlarındaki değişim, Fe eksikliği, tiroid bezinin rahatsızlıkları, stres, genetik, bazı ilaçlar, Vit B2, B6, C eksikliği, saç dökülmelerinde etkili olabilir. Eksiklik ve hastalık nedenine uygun olarak başlatılan tedaviler saç dökülmesinde, atılabilecek ilk adımlardır.

CİNSEL ORGAN DERİSİNDE DEĞİŞİMLER:  Cinsel yolla bulaşan “virütik siğiller”, tek veya birden fazla olabilir. Günümüzde, derideki siğillerden arınmak için uygulanacak en modern ve acısız teknik, soğuk bir uygulama olan                   “Kryoterapie” yöntemidir ( Bkz.Dermatolojik müdahaleler-Kryoterapi konusu ). Cinsel organ derisinde oluşan yaralar; Behçet hastalığı, genital uçuk virüsü kaynaklı herpes tip 2 hastalığı, frengi gibi ciddi hastalıklar için de ana belirti olabilir. Bu durumlarda, sözü edilen her hastalığa yönelik tedavi yöntemlerine başlanır.

SİVİLCELER: Sivilce, derimizde var olan yağ bezlerinin bir hastalığıdır. Genetik, çevresel faktörlerin etkisi (beslenme, sigara, kahküllü saç stili v.s. ), özellikle ergenlik dönemi, ciltte yağ bezi aktivasyonunun tetiklenmesine neden olan en önemli faktörlerdir. Bunlara ek olarak, mikropların da etkisi ile tıkanmış olan yağ bezinde iltihap ortaya çıkar. Sivilce tedavisindeki en önemli konu cildin tedavi sonrası en az izle akneden yani sivilceden arındırılmasıdır. Bu sayede hem kişiyi topluma kazandırmış, hem de akne sonrası kalan izlerden dolayı hastayı yanlış adreslerden ve maddi külfetten kurtarmış olabiliriz. ( Bkz.Cilt hastalıkları-Akne konusu )

TIRNAK DEĞİŞİKLİKLERİ : Demir, kalsiyum, çinko, Vit B 12, biotin, silisyum, A vitamini eksiklikleri, tırnakların kırılganlığından sorumlu olabilir. Tırnaklardaki şekil değişiklikleri, tırnağın niteliğinde ortaya çıkan değişiklikler ( tırnak üzerinde noktalanma, tırnakta dalgalanma, çizgilenme,pullanma, tırnak yatağının ayrılması, sarı lekelenme, kalınlaşma, ikincil tırnak oluşması, tırnak altında siyah-kahverengi kırmızı renk değişikliği, tırnak yüzeyindeki çukurların oluşması); bazı kalp hastalıkları, tırnak sedefi, egzama tırnağı, tırnak mantarı, tırnakta kötü huylu kanser yani Melanom, tırnakta iyi huylu tümörlerin alarmları olabilir. ( Bkz. Tırnak ve saç linki )

PARMAKLARDA RENK DEĞİŞİMİ : Soğuğa bağlı parmakların önce beyaz, sonra mavi, kırmızı renk alması, damar kaynaklı hastalık, Reynaud’u düşündürebilir.

DİLDE YANMA: Özellikle B 12 vitamini eksikliğine bağlı kansızlığı akla getirebilir.

AĞIZ KÖŞELERİNDE YARIKLAR: Demir eksikliği, C vitamini eksikliği,  AIDS hastalığında ve ayrıca alerjik bünyeli kişilerde sıklıkla ağız köşelerinde yarıklar  görülebilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir