Uykusuzluk baş ağrısı yapar mı?

Uyku ve baş ağrısı birçok yönden nedensellikle örtüşüyor. Uyku süresinin kısalması veya uzaması, uyku sırasında diş gıcırdatma ve uyku apnesi gibi birçok uyku problemi baş ağrısına neden olabilir. Acı çekerken uyumak ağrıyı hafifletebilir, ancak baş ağrısı uykuya dalmayı ve uykuda kalmayı zorlaştırabilir. Yetersiz ve kalitesiz uyku tekrar ağrıya neden olabilir.baş ağrısı

Migren ve uykusuzluk

Pek çok migren hastası, baş ağrılarının hafta içi uykunun azalması ve hafta sonları artan uykudan kaynaklandığını bilir. Uyku ve uyanıklığın ritmini düzenleyen beyin merkezi, migren ataklarının ritminden de sorumludur. Kronik migrende değişken risk faktörlerinden biri uykudur. Yaşla birlikte, migren ve uyku arasındaki bağlantı daha belirgin hale gelir. 20-30 yaşları arasında uykuya bağlı migren görülme sıklığı yüzde 16 iken, 31-40 yaşları arasında yüzde 27, 41-50 yaşları arasında yüzde 38, 51-60 yaşları arasında yüzde 45’tir. 61-70 yaşları arasında yüzde 58’e kadar.

Küme baş ağrıları nelerdir?

Küme baş ağrıları genç yetişkinlerde, erkeklerde ve sigara içenlerde daha yaygındır. Ağrı; genellikle tek taraflı, göz çevresi, çok şiddetli, ancak kısa sürelidir. Baş ağrısının yanında gözün daralması, gözlerde sulanma, kızarıklık, burun tıkanıklığı ve burun akıntısının yanı sıra yüzün yarısında şişlik de eşlik edebilir. Bu ağrı atakları belirli zamanlarda meydana gelebilir ve kümelenebilir ve ayrıca süreklilik gösterir. Ağrı genellikle sabah erken saatlerde başlar – çalar saat baş ağrısı – veya uykuya daldıktan bir saat sonra.

Küme baş ağrısı, uyku apne sendromuna paralel olarak gelişir.

Küme baş ağrısı olan kişilerde uyku apne sendromu görülme sıklığı genel popülasyona göre daha yüksektir. Uyku apnesi ve küme baş ağrısı birbirine neden olmaktan çok paralel olarak gelişir. Küme baş ağrıları da uyku apnesini tedavi ederek giderilir. Uyku apnesi, günaydın baş ağrıları olarak da adlandırılan sabah baş ağrılarının önemli bir nedenidir. Bu nedenle sabah baş ağrısı çeken kişilerin uyku özellikleri araştırılmalıdır.

Hipnik baş ağrısı

Sadece uyku sırasında başlayan hipnik bir baş ağrısı genellikle 50 yaşın üzerindeki kişilerde görülür ve çok nadirdir. Bu genellikle uykuya daldıktan sonra bir veya iki saat içinde olur. Çoğunlukla, 30 ila 60 dakika boyunca başın her tarafında şiddetli zonklama ağrısı hissedilir.

Günaydın baş ağrısı

Uyku apnesinde solukluk gece boyunca tekrar tekrar durur; Kandaki karbondioksit seviyesi yükselir, kan basıncı yükselir, varislere bağlı kafa içi basıncı artar ve kalp atış hızı değişir. Uyku, mikro uyanışlarla tekrar tekrar kesintiye uğrar. Uyku sırasındaki bu kaotik durum hem uyku anını hem de uyanık olduğunuz zamanı etkiler.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir