Ülsere Ne İyi Geliyor?

Halk arasında mide yanması olarak da bilinen ülser şu zamanda nüfusun büyük bir bölümünü etkiliyor. Elbette ki, yediğimiz yemeklerin kalitesinin de bu rahatsızlığa katkısı bulunsa da ülsere asıl sebep olan durum Helicobacter pylori ismi verilen bir bakteridir. Kısaca özetleyelim, bilim adamları her ne kadar Helicobacter pylori bakterisinin sağlığımıza faydalı olduğunu düşünse dahi, aslında bu bakteri mide ile oniki parmak bağırsağının yüzeyini saran mukus tabakasını zedelemekte ve bu durum da mide asidinin daha hassas olan alt tabakalarına geçmesine sebep olur. İşte bakterinin sebep olduğu enflamasyon ile birlikte mide asidinin hassas dokulara zarar vermesi ile birlikte, yanma, hazmedememe, gaz gibi istenmeyen ülser etkileri ortaya çıkmaktadır.ülsere iyi gelen şeyler, ülsere ne iyi gelir, ülser tedavisi nasıl yapılır

Ülsere İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Peki, bu denli rahatsız olmanızı sağlayan ve özellikle bazı sosyal ortamlarda mahcup duruma düşmenize sebep olabilecek ülserden nasıl korunabilir? Bu durumda yapabileceğiniz ilk şey sorunun kökenini ortadan kaldırmak kısacası Helicobacter pylori bakterisinin etkisini bertaraf etmek olmalıdır. Bunun için de %90’a kadar etkili olduğu kanıtlanmış olan antibiyotik tedavisini kullanılmalıdır. Ancak söz konusu bu tedavi pahalı olmasının yanı sıra aynı zamanda ise antibiyotiklere karşı dayanıklılık oluşturma dezavantajını da beraberinde getiriyor.

Ülser Hastaları İçin Diğer Öneriler İse;

  • Ülser hastalığının rahatsız edici etkilerini ortadan kaldırabilmek adına kullanabileceğiniz bir diğer yöntem de anti-asit hapları kullanılmasıdır. Yine kolaylıkla eczanelerde bulabileceğiniz bu haplar, mide asidinin pH değerini yükselterek fazla asiti etkisizleştirilir.
  • Anti-asitlerin yanı sıra mide asitini azaltan ürünleri de kullanmayı tercih etmelisiniz. Şu anda mevcut iki adet asit azaltıcı bulunur ve bunlar da proton pompa inhibitörleri ile histamin 2 bloke edicilerdir.
  • Mideyi örten tabakada parietal ismi verilen mide asidini üreten hücreler bulunuyorlar. Vücut tarafından üretilen ve özellikle histamin 2 olarak bir kimyasal madde parietal hücre reseptörlerine tutunarak mide asidinin salgılanmasını tetiklemektedir. Histamin iki bloke edicileri de histaminin parietal hücrelerde tutulmasının önüne geçip üretilen asit miktarının azalmasına yardımcıdır. Histamin 2 bloke edicileri farklı markalar altında reçeteli ve reçetesiz satılır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir