Topuk Çatlağı Neden Oluşur?

Kuru cildin ulaşabileceği en son kuruluk noktası olan çatlaklar özellikle her gün vücudun en büyük yükünü çeken ayaklar için sıklıkla görülen problemler arasındadır. Hem kötü bir görünüm sağlaması hem de sağlıksal açıdan ağrılar oluşturabileceğinden sorun yaratan topuk çatlaklarının oluşumunun birçok sebebi bulunmaktadır. Açık ayakkabı ve terliklerin sık kullanılması, çorap kullanılmaması, ayakların yeteri kadar nemlendirilmemesi ve aşırı kilo gibi birçok faklı sebebin topuk çatlağı oluşumu konusunda etkisi olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Gün içerisinde uzun süre yüksek topuklu ayakkabılar ya da ayağa küçük gelen ayakkabıların kullanılması da topuk çatlaklarının sebeplerindendir. Nasırdan farklı olarak oluşmakta olan topuk çatlaklarının tıbbı tedaviden ziyade evde tedavi yöntemleri bulunmaktadır.topuk çatlağının tedavisi, topuk çatlağı nasıl tedavi edilir, topuk çatlakları ve tedavileri

Genellikle orta yaşlı kadınlarda daha derin çatlaklar şeklinde oluşan topuk çatlakları her yaştan kişide görülebilmektedir. Bu çatlaklara engel olmak için yapılması gereken birkaç yöntem bulunmaktadır.

  • Nemlendirme ve çorap: Yoğun bir nemlendirici krem sürüldükten sonra ayaklara pamuklu ve kalın bir çorap giyilerek uyunması ayak bakımı ve topuk çatlaklarının önlenmesi açısından oldukça başarılı bir yöntemdir. Özellikle kış aylarında daha rahat uygulanabilecek olan bu yöntem ihtiyaç durumunda yaz aylarında da uygulanabilir.
  • Ponza taşının etkisi: Topuk çatlaklarının giderilmesi konusunda ilk yapılması gereken mevcut çatlak ve kuru derinin ortadan kaldırılmasıdır. Bunun için banyo ya da sauna sonrası ponza taşı ya da sert bir kese yardımıyla çatlak bulunan bölümlerin keselenmesi gerekmektedir. Bu yöntemle ölü derinden arındırılan cilt oldukça yumuşak olan yeni deriyi ortaya çıkarmaktadır.
  • Vazelin ve aspirin: Özellikle daha derin topuk çatlağı giderilmesi konusunda destek olan bu karışım için 1 adet aspirin ezilerek 1 çorba kaşığı vazelin ile karıştırınız. Daha sonra ise bu karışımın içine 1 tatlı kaşığı kadar limon suyu ve yarım limon kabuğunun rendesi de eklenerek topuk çatlağına karşı en başarılı maske hazırlanmış olur. Bu karışım çatlakların olduğu bölgeye yoğun olarak tüm ayağa sürülmeli ve kalın bir çorap ayağa giyilerek en az 8 saat karışım bekletilmesi gerekiyor. Özellikle de gece yapılması önerilen bu tarif topuk çatlaklarının en büyük düşmanı olduğunu belirtelim.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir