Tavalardaki Yanmış Yağlardan Kolayca Kurtulun

 Kızartma sırasında tavaya yapışan yağ lekeleri ev hanımlarının kabusu haline gelmiş durumdadır. Bu lekeler ise her kullanımda daha da derinleşerek tavalara yerleşmekte ve çıkarmak imkansız bir hal almaktadır. Ayrıca yanmış yağların tekrar kullanılması kanserojen etki yaparak pişirilen yiyeceklere de etki edeceğinden sağlık için tehlike oluşturmaktadır. Bu yağ kalıntılarının kapladığı tavalar temizlenemediğinden bir süre atılmaktadır. Ancak bu konuda uygulanacak yöntemlerle yanmış yağ kalıntılarını tava ve tencerelerden çıkarmak mümkün olacaktır.pratik bilgiler, tavalardaki yağlar, lekelerden kurtulma yöntemleri

Doğal Yöntemlerle Yanmış Yağları Çıkarmak

  Yanmış yağların büyük bir kısmı bulaşık deterjanları kullanımı ile çıkarılamamaktadır. Uzun süren uğraşlarla ovulmasından sonra bile çoğunlukla yağlar çıkarılamamaktadır. Özellikle de teflon tavaların telle ovulması gibi bir durum söz konusu olmadığından başka çözüm yolları aramak gerekmektedir. Sağlığınızı bozmadan ve kendinizi yormadan tavalarınızdaki yağlardan kurtulmak için kimyasal ürünlerden değil doğal ürünlerden yardım alabilirsiniz. Karbonat, su ve sirkeyle bu lekelerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Yanmış tavanızın dibine bol miktarda serpeceğiniz karbonattan sonra her yerini kaplayacak kadar su koyun. Bu halde tavanızı 1 gece boyunca bekletin. Ertesi gün ise tavanızı bulaşık süngeriyle yıkayarak karbonattan iyice arındırın. Yanmış yağlar ve diğer tüm kalıntıların temizlendiğini görebilirsiniz. Ayrıca karbonatı dibi yanan tencerelerinizin temizliği ve fırın camlarında kalmış yağ ve yemek artıklarının çıkarılması için de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise sirke kullanımı. Kızartma tavanızı sirkeyle doldurarak bir süre kaynatın. Sonra da kendiliğinden soğumaya bırakın. Ilık sirkenizi başka bir kaba kalarak bu sirkeye batırdığınız süngerinizle tavalarınızı kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Aynı şekilde rengi solan çelik tencerelerinizin eski halini alması için de bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Yağ Temizliği İçin Diğer Yöntemler

  Doğal çözümler kullanarak temizleyemediğiniz yağlar için ise küçük bir miktarda bulaşık deterjanını tavanıza dökün ve daha sonra üzerine su doldurarak kaynatın. Yağ kalıntılarının yumuşamasını ve kolayca çıkarılmasını sağlayacak bu yöntemle tavalarınızı kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Bununla birlikte tamamen organik yollarla üretilen yağ çözücü ve deterjanları kullanarak da temizlik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Evdeki malzemelerinizi kullanarak problemlerinizi çözmek mümkün olmaktadır. Bu nedenle de kanserojen içeriğe sahip olduğu bilinen deterjanlar yerine doğal ürünlerle temizlik yapılması sağlık açısından daha iyi olacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir