Spor İçin Ek Takviye Almak Faydalı Mı?

Spor yapmak vücudun zinde kalması için,stresi azaltmak için,eklem fonksiyonları için ve en önemlisi kendinize güven duyarak mutluluk hormonu ile tanışmak için en güzel en yararlı aktiviteler arasındadır. Spor yapmaya karar vermekle birlikte hele hele bir spor salonuna yazılım gerçekleştiyse seçenek skalası içerisinde adeta kaybolursunuz. İlgi alanınıza göre bu seçim sonrası sporun getirileri ve götürüleri hesap edilerek yeni yeni sorular ortaya çıkar. Bunlardan biri de spor yaparken ek takviye almak. Ve bu takviyelerin faydalı mı zararlı mı olduğuna dair konular. Spor hayatı sadece yürümek kısa çapta koşma-yürüme seçeneklerine ek takviye kullanmanın gerekli olmadığı saptanmıştır.spor yaparken takviye kullanma, spor yaparken besin takviyesi alma, ek besin ile spor yapma

Doğadan alacağınız protein-karbonhidrat-yağ üçlemesinden vücudunuz gerekli enerjiyi alacak ve ek herhangi bir katkı ihtiyacı olmayacaktır. Spor salonlarında bulunan kişiler arasında devamlı diyalog aynıdır. Ek takviye ne alıyorsun? Birisi fitness ve vücut geliştirmededir. 4-5 senedir çalışıyordur. Bir ürünün telafuzzunu eder. Diğeri ise salona yeni başlamış bir sporseverdir. Hemen o ürünü kendisi adına araştırmaya temin etmeye başlar. İşte buna bilinçsiz kullanım deniliyor. Doğru beslenmeyi öğrenmeden takviyelerden medet ummak size yarar yerine zarar getirecektir. Besin takviyesi doktor tarafından izin verilmemişse,beslenme dengeniz belirlenmemişse,düzenli bir beslenme programınız yoksa,spor hayatının başlarında iseniz asla kullanılmamalıdır. İleriki seviyelerinizde artık bir noktaya gelmişsiniz,deyim yerindeyse seçtiğiniz spor alanında level atlamışsınız. Hayatınız,yeme düzeniniz, antrenmanlarınız her şey çok düzenli bir halde; işte bu durumlarda ek takviye almak uygun olup size fayda getirme aşamasında olacaksınız.

Gıda takviyesi konusunda en önemli takviye proteindir. Zira protein tamamen kas gelişimi üzerinedir. Protein takviyesi almakla fark kısa sürede belirgin olur. Zorlu antrenmanlar yapanların protein takviyesi almaları önerilen bir durumdur. Balık yağları yağ yakıcı özellikte olduklarından kaliteli bir balık yağı takviyesi sporculara önerilebilir. Karbonhidrat takviyelerine gelince yoğun spor yapanlar çok enerji harcar. Bu da doğal besinlerden karşılanamayacak düzeyde olduğu tespit edilirse ek takviye önerilir. Sonuç olarak sağlığı bozmadan ihtiyacınız olduğu takdirde doktor kontrolünde ek takviye almak spor hayatınızda yeni level atlamak için hatta hatta normal hayatınızda da katkısı büyük olacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir