SİVİLCEDEN KURTULMANIN EN DOĞAL YÖNTEMİ

Yağ bezleri cilde açılan kanalları tıkayarak sivilceyi oluşturur. Genel olarak ergenlikte gözlemlenen sivilceler vücudun yağa doymasıyla her yaşta görülebilmektedir.

Sivilceye Neden Olan Faktörler;  Genetik özellikler,  Stres, endişe,  Sigara kullanımı,  Acılı, yağlı, baharatlı, kızartma tüketiminde aşırıya kaçılması,  Cilt temizliğinin yeterince yapılmaması,  Kozmetik ürünler,  Terleme, Uyku düzensizliği gibi nedenler sivilce oluşumunda tetikleyici etkiye sahip.  Sivilce diğer adıyla akne cilt temizliğine önem verilmedikçe ortaya çıkar. Bu yüzden temizlik şarttır.sivilcelerden kurtulma yolları, sivilceler nasıl geçer, sivilcelere doğal çözüm

Doğal Bakım Limon: İçeriğindeki asit sayesinde sivilceyi yakarak kurutur. Sivilcenin küçülüp kaybolmasını sağlar. Pamuk yardımıyla iki günde bir limon suyu yüzünüze veya sivilceli bölgeye sürerek yarım saat bekletin. Süre dolduktan sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın.

Sirke (elma ya da üzüm sirkesi): Bakteri ve mikrop öldürücü olarak bilinmekte olan sirke sivilceler için de yok edici özelliği vardır. Fakat aşırı kullanımı istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Kokusu rahatsız edebilir lakin güzel sonuç elde edebilirsiniz. Limon suyunu yüzünüze sürdüğünüz gibi sirkeyi de sürebilirsiniz.

Sarımsak ( sarımsak suyu): Bir diş sarımsağı elinizde iyice ezin, sarımsaktan çıkan suyu günde bir kez olacak şekilde sivilceye sürün ve bol suyla yıkayın. En etkili doğal yöntem kabul edildiği halde kokusu rahatsızlık verebilmektedir.

Karbonat: İçeriğinde asit bulunması sivilceler için yok edici özelliğe sahiptir. Beyazlatıcı özelliğiyle de bilinen karbonat diş beyazlığı için de kullanılır. Bir miktar karbonatı çok az suyla karıştırarak hamurumsu bir karışım elde edin. Oluşan karışımı sivilceli bölgelere sürün biraz beklettikten sonra bol suyla yıkayın. Karbonat etkisini hemen göstermeyecektir. Bir kaç kez denedikten sonra etkisini gözle görebilirsiniz.

Maden Suyu: Sivilceyi soldurup yok etme özelliğine sahip bir diğer doğal asit ise maden suyudur. Genellikle maden suyuyla yüz yıkanır fakat gözleri yakabilir. Bunu engellemek için de maden suyu küçük küp şekillere konularak dondurulur ve dondurulmuş şekilde yüze sürülür, yüz buzla ovulur. Etkisini gösteren maden suyu sivilceler için etkili özelliğe sahiptir.  Sivilce oluşmamasını istiyorsanız beslenmeye dikkat etmelisiniz. Stres, sinir gibi şeylerden uzak durmanız faydanıza olacaktır. Salatalık, nar suyu gibi doğal şeyler de sivilceyi yok etme özelliğine sahiptir fakat çok etkili olmadığı için pek tercih edilmez.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir