Sivilce Neden Oluşur

Sivilce neden oluşur

Sivilce oluşumunun nedenleri şu şekilde sıralanabilir; yağ bezlerinin bulunduğu kanallarda hücrelerin anormal artışı, sebum (yağ) üretiminin anormal artışı, sebum içerisinde mikropların üremesi ve artışı ve inflamasyon artışı. Sivilce oluşumu, basit olarak, yağ bezlerinin sebep olduğu bir cilt hastalığıdır. Yağ bezleri ise erkeklik hormonu olan androjen tarafından salgılanır.

Sivilce oluşumunun nedenleri arasında, hormonların rolü de araştırılmış olup bu konuda androjen dışındaki hormonların kesin bir etkisine rastlanmamıştır. Sivilceli hastalarda yapılan araştırmada, androjen seviyesinin normalin üzerinde değerlerde görülmesi bu hormonun etkisinin kanıtı olarak lüteratüre geçmiştir. Sivilce oluşumuna neden olduğu düşünülen bir diğer konu da kalıtımsal mirastır. Genetik araştırmalarda ortaya çıkan sonuç, birincil akrabalardan %50 oranında geçiş olduğu saptanmıştır. Bu durum, kalıtımsal olarak sivilce hastalığının aktarıldığını kanıtlama konusunda yetersiz olmuştur. Bir diğer konu ise, madde kullanımının sivilceye olan etkisidir. Sigara içern bireylerde sivilcenin arttığı kanıtlanamamıştır. Stresin sivilce oluşumuna etkisi de araştırılmış olup, bu konuda daha somut sonuçlara ulaşılmıştır. Stresin androjen hormonu artışına sebep olduğu bilinmekle birlikte sivilceye de etki edeceği düşünülmektedir.

Sivilcenin neden oluştuğu konusunda daha pek çok araştırma mevcuttur. İlaç kullanımının etkisi, kozmetik ürünlerin etkisi, beslenmenin etkisi gibi konular sıralanıp gitmektedir. Tüm bunların ışığında, sivilce oluşumu, ciltteki yağ bezlerinin ana rol oynadığı bir hastalıktır. Araştırma sonuçları da bunu kanıtlar nitelikte hep aynı

Sivilce Tipleri Nelerdir?

Sivilceler her insanda farklı şekilde oluşabilen, farklı nedenlerden dolayı çıkabilen en yaygın cilt hastalığı konumundaki şeylerdir. Sivilce oluşumu her yaştan insanın başına gelebilecek ve başına geldiği zaman bir hayli can sıkan bir şeydir. Bu yüzden bu konuda önlemler almak, neler yapılabileceğini bilmek önemli bir konudur. Sivilce genel olarak iki tipte karşımıza çıkmaktadır. Bunlar iltihaplı olanlar ve iltihaplı olmayanlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İltihaplı olanlar; papül, püstül ve nodül olarak üçe ayrılmaktadır. İltihaplı olmayanlar ise; açık komedon, kapalı komedon ve iltihapsız kist olmak üzere üçe ayrılmış durumdadır. Hangi tip olursa olsun sivilce vücutta istenmeyen şeyler arasında ilk sırada gelmektedir.

Sivilce tipleri her insanda farklı olarak gözüken, ya tek bir türünün ya da hepsinin birden görüldüğü durumların oluştuğu farklı farklı şeylerdir. İltihaplı olanlardan papül; kırmızı, kabarık şişlikler olarak meydana gelmektedir. Püstül ise içi cerahatli yani iltihaplı, kabarık şişlikler olarak ortaya çıkmaktadır. Nodül ise belki de en kötüsü olarak dikkat çekmektedir. Nodül, derin, kırmızı ve ağrılı şişlikler olarak oluşmaktadır. İltihaplı olmayanlar, iltihaplı olanlara göre daha iyi sayılmaktadır. Bunlardan açık komedon; siyah noktacıklar halinde oluşmaktadır. Kapalı komedon ise, beyaz yağ butonları gibi gözükmektedir. İltihapsız kist ise isminden anlaşılabileceği gibi iltihap olmayan kistler şeklinde olmaktadır. Hangi tip sivilce olursa olsun insanı bir hayli rahatsız ettiği ise kesindir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir