Sivilce İzleri için Lazer Tedavisi

Sivilce İzleri için Lazer Tedavisi

Sivilcesi olan insanlar için tedavi daha çok güncel ilaçlar ve ağızdan alınan antibitotiklerle sağlanır. Yüze uygulanan güçlü kimyasallar kullanmak, yüzdeki gözenekleri tıkayan yağları incelemek, gözenekler üstünde oksijensiz ortamda yerleşen bakterilere daha çok oksijen vererek onları açmak genelde yüzdeki sivilceler için uygulanan en uygun yöntemlerdir. Benzoil peroksit maddesi de yüzdeki sivilceler için en uygun maddedir.

Günde birkaç kez yüze uygulanabilecek daha az güçlü kremlerin içinde esas saf madde olarak benzoil peroksit bulunur. Hidrojen peroksit de bu şekile çalışarak oksijen üretir. Bu oksijen bakterileri öldürür ve cildin uzun bir süre sonra kaldığı kirli ve yağlı ortamdan çıkıp nefes almasını sağlar.

Uzun süren bir tedaviden sonra insanların en büyük şikayeti ise sivilce izleridir. Bu noktada da artık güncel kremler etkisini yitirir ve laser tedavisi devreye girer.

Lazer Tedavisinin Gerçekleri
1958 den beri lazer tedavisi Amerika’da vardır. 1996 da yapılan bir araştırmada ciltdeki kusurları ve kırışıklıkları düzelten yeniliklere insanlar güvenmeye başlamıştır. Amerikada yaklaşık 170,000 kişi laser tedavisi gördü ve bu sayı da gün geçtikçe artmaktadır. Günümüzde lazer cildimizi daha da güzelleştiren bir tedavi şekli olarak ününü devam ettirmektedir.

Gençlerde ve olgunlarda da sivilce oranı arttıkça insanlar sivilcelerin bıraktığı izleri yok etmede lazer tedavisine daha fazla güvenmeye başladılar.

Yenileme
Lazerde kontrollü dalga boyu kullanmayı gerektiren operasyonlara yenileme denir. İsminden de anlaşılacağı üzere bu operasyon cildin tekrar yenilenmesi demektir. Sivilce izlerinin daha az göze çarpmasını sağlamak için yapılan bir prosedürdür ama lazer cerrahları bu operasyonun cilde daha başka faydaları olduğunu da keşfetmişlerdir. Bu operasyonla biçimsiz kırışıklıklar, ince çizgiler ve göz kenarındaki kırışıklıklar ortadan kalkıyor ve estetik cerrahlar da bu operasyonu artık daha ciddi muammaları çözmek için kullanmaya başladılar. Örneğin ciltdeki sarkmalar yaşlı bayanlar için çok önemli bir problem iken doktorlar lazeri cildi daha sıkı yapmak için kullanıyorlar.

Bu prosedürün her cilt için uygun olmadığını bilmek gerekir. Özellikle cildi çok hassas olan ve ışığa karşı duyarlılığı olanlar bu laser tedavilerinden kaçınmalıdırlar. Uygun olmayan bir cilde lazer uygulamak cildin iyileşmesinin çok daha uzun süreceği zararlar ve tahriş gibi problemleri ortaya çıkarır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir