Şeffaf diş telini kimler tercih edebilir?

Şeffaf diş teli şeffaf plaklardan oluşmaktadır. Bu plaklar 2 haftada bir düzenli olarak değiştirilir ve hastanın ağzında kalma süresi ile tedavinin süresi birbirine orantılı olarak ilerler. Hasta bu plakları ne kadar uzun süre ağzında taşırsa tedavi o kadar süre içerisinde tamamlanır.Şeffaf diş telinin kimler kullanabilir, kimler için şeffaf diş teli uygundur, şeffaf diş teli nedir

Şeffaf diş telleri ile ortodonti bozukluklarının tedavi edilmesi mümkündür. Son yıllarda geliştirilen bu yöntem ile kişiler diş teline karşı olan önyargılarını yenmeyi başarmışlardır Kişiler uzun süredir kullanılan ve başka alternatifi olmayan metal diş telleri kullandıkları zaman bazı sıkıntılar yaşayabiliyordu. Bu sıkıntılar estetik sıkıntılar, metal diş tellerinin alerjik rahatsızlıkları olan kişilere yaşattığı sıkıntılar ve kimi zaman ağızda iltihaba varacak sağlık problemlerini yol açabilmektedir.

Son yıllarda geliştirilen şeffaf diş telleri ile kişiler en sağlıklı ve güvenilir şartlar altında tedavi olurlar. Şeffaf diş teli tedavisi yetişkin insanlarda, ergenlik dönemindeki insanlara göre daha yavaş bir süreçtir. Şeffaf diş telleri diş arası boşlukları olan, diş çapraşıklıkları bulunan, alt ve üst çeneleri arasında uyumsuzlukları olan kişiler için tercih edilir. Şeffaf diş teli tedavisinde asıl amaç çiğneme ve konuşma fonksiyonlarının düzeltilip, diş ve ağız içi hijyenin sağlanmasıdır. Ortodonti bozuklukları çok şiddetli ağız kokularına sebep olabilir. Çapraşık ve düzgün sıralanmayan dişlerin fırçalanması güçleşir ve bu tür bozuklukları bulunan kişilerin diş ve diş etlerinde sağlık problemlerinden kaynaklı hijyen sorunları olabilir.

Diş teli tedavisi en çok genç yaştaki estetik kaygısı taşıyan kişilerin korkulu rüyasıdır. Metal diş tellerinin görüntüsü sebebiyle, ortodonti bozukluğu olan kişiler diş teli kaçmaktan kaçınırlar. Fakat ortodonti tedavisi görmedikleri sürece estetik kaygıları devam edecektir. Küçük çocuklarda metal braketler çeşitli renklerde yapılı ve bir nevi çocuk için eğlence aracına dönüştürülür. Gençlerde ise bu söz konusu değildir. Bu sebeplerden dolayı son yıllarda geliştirilen şeffaf diş teli kişilerin aradığı ilaç olmuştur. Çıkartılabilir ve takılabilir olması ile birlikte şeffaf bir plak olan, dişin arka tarafından yerleştirilen bu uygulama diş teli tedaviler için milat niteliği taşımaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir