Saçlarımıza nasıl bakmamız gerekir

    Dış görünüşüne birçok insan çok önem verir. Dış görünüşümüzü etkileyen en önemli etkenlerden birisi de saçlarımızdır. Çoğu insan saçlarına bakmakta sıkıntı çekerler. Bir yandan da saç bakım ürünlerinin pahalı olması cabası. Saçlarımıza bakmanın diğer bir yolu da doğru beslenme ve doğal ürünlerle yapılabilecek saç bakım rutini oluşturulabilir. Bu iki maddeye düzenli bir şekilde uyarsak saçlarımız daha hacimli ve daha doğal bir görüntüye sahip olabilir. Bazı yapılması gerekenler şu şekildedir.saç bakımı, saçlarımıza nasıl bakarız, saç sağlığı

Saçınızı çok sıcak suyla yıkamamalısınız

   Saç derisinde bulunan yapı çoğu belki zararlıdır fakat tamamının olması kötüdür. Çünkü saçımızın bu yapa ihtiyacı vardır. Eğer bu yağ ortadan kalkarsa saçımız kırık, donuk ve kırılan saçlara sahip olursunuz. Eğer saçlarınızı çok sıcak suyla yıkarsanız saç derinizdeki yağ gidecektir. 15 günde bir sıcak suyla yıkamak pek zararlı olmaya bilir fakat saçımızı hafta da 2-3 kez sıcak suyla şampuanlarsanız saçınız kuru bil hal alacaktır. Saçınızı soğuk suyla yıkamanın diğer bir avantajı da soğuk su saç derisinde ki kan dolaşımını artırarak saça canlılık verir. Saç derisinde ki kan miktarı arttıkça saça giden oksijen miktarı da atar. Ne kadar oksijen o kadar iyi demektir.

Saçınızı yumuşatmak için bal kullanabilirsiniz

     Eğer saçlarınızın çok kuru olmasından şikâyet ediyorsanız bal maskesi tam sizin sorununuzu çözecek bir maskedir. 1 yemek kaşığı balı biraz kıvam vermek için 2 yemek kaşık zeytinyağı ile karıştırın ve saçınız, saç derinize sürün. Yaklaşık olarak 30 dakika bekledikten sonra hafif bir şampuan ile saçlarınızı yıkayın. Saçlarınız çok kuru ve ya çok kırılıyorsa bu uygulamayı haftada 2 kere yapabilirsiniz. Bal ile yapabilme imkânına sahip olacağını diğer bir maske ise süt bal maskesidir. 1 yemek kaşığı balı yarım bardak süte ekleyin ve tamamen karışana kadar karıştırın. Karışımı saçınıza ve saç derinize iyice sürün. Yaklaşık olarak 15 dakika bekledikten sonra saçlarınızı şampuanla yıkayın. Bu iki yöntem sayesinden saçlarınız kuruluktan ve kırılmaktan kurtulacaktır. Çok güzel ve doğal bir görünüme sahip ve kırıklarınızdan kurtulmuş olacaksınız.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir