Saç Nezlesi Neden Olur?

  • Saç derisinde yoğun kaşıntı, iğnelenme, yanma ile ağrı hissi uyandıran rahatsızlığın başlıca nedeninin, saçların uzun süre sıkıca toplu tutulması olduğu düşünülmektedir. Yukarıdan aşağıya doğru sıkıca bağlı tutulan saç, saç köklerinin ve derinin hava almasını zorlaştırmaktadır, derinin çekilmesine yol açıyor, saç köklerini zorluyor ve kopmalara, dökülmelere sebep olur.
  • Bir diğer nedense uzun saçların yıkandıktan sonra iyice kurutulmamış olmasıdır. Özellikle de soğuk havalarda ve rüzgarda zarar görme riski artan saç kökleri, güzelce kurutulmayıp ıslak bırakıldığında gücünü yitirerek kaşıntıya ve dökülmeye sebep olabilir.
  • Saçların çok sık fön vs. uygulamalara maruz kalması ile saç şekillendiricilerinin aşırı dozda ve çok sık kullanımı da saç nezlesini tetikleyen faktörlerden sayılmaktadır. Fön, sıcak havanın deriyi tahriş etmesine, kozmetik ürünler ise derinin soğuk kalmasına neden olmaktadır. Aynı şekilde, saçları bazı boyalara alerjik olan insanlar da saç nezlesinden şikayetçi oluyorlar.saç nezlesi neden olur, saç nezlesi nasıl geçer, saç nezlesi nedir
  • Düzensiz beslenme ile vitamin ve protein eksikliği de saç sağlığıyla ilgilidirler. Özelliklede D vitamininin eksikliği, saçları güçsüzleştirerek saç nezlesinin önünü açmaktadır.
  • Doğrudan ilişkisi kanıtlanmamış olsa dahi, saç nezlesinin depresyon, stres, obsesif kompülsif bozukluk ile endişe gibi psikosomatik nedenlerle de ortaya çıktığına dair bir görüş bulunmaktadır.

Saç Nezlesinin Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Saç nezlesi olan kişi, saç derisine dokunduğunda bir yaraya dokunurmuşçasına yanma ya da iğnelenme hissedilir. Bu, rahatsızlığın ana belirtisini gösterir. Peşinden, saç diplerinde yara oluşumu, kızarma, saç dökülmesi ile kopmalar da başlar. Rahatsızlığa neden olan durumlar hızlıca ortadan kaldırır. Bunun için yapılması gerekenler aşağıdaki gibi sıralayalım.

  • Düzenli beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Yumurta, et, balık, süt gibi protein ve vitamin zengini besinler tüketilerek saçın daha güçlü olmasına yardımcı olur.
  • Bu rahatsızlığın net ve belirli bir tedavisi bulunmuyor. O sebepten öncelikle rahatsızlığa neden olan durumlar belirlenip ortadan kaldırılması gerekir. Sorun yine de devam ederse, uzmanlık alanı dermatoloji olan bir doktora başvurmak gerekiyor. Genellikle semptomlar kişiden kişiye farklılık göstereceğinden, rahatsızlığın ortadan kaldırılma yöntemi de kişiye özel olur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir