Ramazanda Beslenme Nasıl Olmalı?

Ramazan ayında beslenme şekli, uyku düzeni ve yaşam şekli doğal olarak değişir. Ancak vücudunuz alışkanlıklarınızı isteyeceği gibi gün içinde düzenli olarak yaptığınız şeyleri tekrar yapmak isteyecektir. Ramazan ayında gerek iftar gerekse sahur vakitlerinde beslenmeye dikkat etmeniz halinde bu ayı daha rahat geçirebilirsiniz. Günde iki öğün beslenme ve beslenme saatlerinin akşamdan sonra başlaması vücudunuzda çeşitli değişimlere yol açabilir. Özellikle baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler vücudunuz yeni girmeye başladığı bir programda gösterdiği uyumsuzluk sürecidir. Ancak dikkat edilmesi halinde hem sağlığınızı koruyabilir hem de ramazanı daha rahat geçirebilirsiniz. Öncelikle bilinmesi gereken bir konu var. Ramazan ayında sürekli hareketsiz kalmak enerjinizi saklamak için ideal bir yol değildir.

Genelde ramazan aylarında hareketsiz kalmak ya da sürekli uyuyarak oruç tutmaya çalışmak vücut dengenizin daha hızlı bozulmasına neden olur. Bunun yerine hafif hareketli şekilde hayatınıza devam etmeniz enerjinizi korumak ve yenilemek için daha ideal olacaktır. Ramazan ayı son yıllarda yaz aylarına denk geliyor. Bu da doğal olarak susuzluğun daha çok hissedilmesine neden oluyor. Gün içinde su ihtiyacınızı karşılayamayacağınız için iftardan sonra yeterli miktarda su tüketmeye özen göstermeniz gerekir. Oruç tutarken oluşan halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler iftardan sonra yeterli miktarda su tüketmemeniz halinde ortadan kaybolacaktır. Bunun yanı sıra iftarda çok fazla yemek yemek de sorun oluşturacaktır.ramazanda beslenme, ramazan ayında nasıl beslenilmeli, ramazanda yemek tüketimi

Oruç zamanı çok uzun ve sıcak sürdüğü için iftar saatinde her insanda yorgunluk, halsizlik ve açlık oluşması normaldir. İftar saatinde bu hissi yatıştırmak için yemeği yavaş yavaş yemek ve mümkünse çok sıcak ya da çok soğuk içecekler tüketmemek gerekir. Mide uzun süre çalışmadığı için ilk etapta yediğiniz yiyecekler çok önemlidir. Çok sıcak olmamak şartı ile çorba tüketmek midenizin rahatlamasına ve çalışmasına yardımcı olacaktır. Ancak sonrasında çok hızlı yememeye dikkat etmeniz gerekir. Bir anda yenen yemekler midenizde ağrı oluşmasına neden olabilir. Bunun yerine ara ara yemek yiyerek midenizi yemek düzenine alıştırmanızda yarar var.

Çok ağır yiyecekler tüketmek de ramazan ayında son derece sakıncalı ve yanlıştır. Özellikle yağlı, kızartma türü ya da hamur işi türü ürünlerin tüketilmemesi gerekir. Bunun yerine sebze yemekleri, salata ve sütlü tatlılar tercih edebilirsiniz. Bu sayede midenizi çok yormadan yemek yiyebilirsiniz. Bunun haricinde iftarda su tüketimini arttırarak hem sindirime yardımcı olur hem de günlük su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir