PRATİK DOMATES SOYMA YÖNTEMLERİ

KABUKLARI SOYMA BIÇAĞI

Toplumuzda pek yaygın olan bir soyma şekli değildir. Mesela salatalık soyma bıçaklarıyla domates kabuklarını soyulması gibi diyebiliriz. Kaynayan suda olan kadar ince olmasa da en azından bildiğimiz tarzda bıçaklardan daha iyi sonuç alınması sağlanır. Kış mevsiminde için derin dondurucuya attığınız domatesleri de buzluktan çıktığında hemen sıcak suyun altına tuttuğunuz zaman rahatlıkla kabukların domateslerden ayrıldığını gözlemleyebilirsiniz.domates soyma yöntemleri, domates nasıl soyulur, pratik domates soyma

ÇATALA BATIRIP SOYME TEKNİĞİ

Kış mevsiminde tüketmek için hazırlanan her şeyin içinde hemen hemen domates mutlaka mevcuttur. Durum böyle olunca da ister kavanozlarda isterse oldukça kolay saklandığı için yaz mevsiminde kış ayları için domates saklamak istiyoruz. Bu sebeple de elde tek tek soymak oldukça yorucu olur. Tencerenin içine su koyup domates kabuklarını soyma işlemini çok domates kullanacağımız zaman tercih edilmektedir. Eğer ki, ve ya iki tane domates soymanız gerekiyorsa domatesi bir çatala batırıp ocağın üstünde çevirmeyi sağlayabilirsiniz. Bu aşamadan sonra sap bölümüne çatal batırdığınız domatesi biraz ocağın üstünde tuttuktan sonra domates kabuklarının patlayıp kolayca soyulduğunu hayretle görebilirsiniz. Ocakta ısıtma yöntemi ile çatalla yapılan domates soyma işleminin özel bir yeteneğe ihtiyacınız kalmaz.

BIÇAK YARDIMIYLA SOYMA YÖNTEMİ 

Domatesin soymanın son yöntemi de bıçak kullanılmasıdır. Fakat bunun için oldukça keskin hatta piyasada satılan domates bıçaklarından edinmeniz gerekir. İlk olarak domatesleri dörde bölün. Bölünen domatesi bıcak ve domates arasına sokup cevirin. Aynı balık fileto yapar gibi davranmalısınız. Ustalık gerektiren bir yöntem olduğunu söyleyelim. Az da olsa domatesin bir miktarı ziyan olabiliyor. Zaten haşlama yöntemi ile domates soyulmasının en büyük avantajı domatesin etli kısmının hiç ziyanı engellemektedir. Domates kabukları içinde bulunan likopen Prostat kanserini önlemede çok faydalı bir besinidir. Özellikle meme kanserine karşı da koruyucu olduğu son dönem araştırmalarda ortaya çıkıyor. Domates seçerken ne kadar kırmızı olursa o kadar iyi olur diye düşünmekteyiz. Bu doğru bir yaklaşım olduğunu belirtelim. Çünkü domatese kırmızı rengini vermekte olan likopen domatesin en faydalı yeri olan kabuk kısmındadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir