Perde Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Perdeyi seçerken özellikle rengini belirlerken ilk önce perdeyi asacağınız odanın ne derece ışık aldığını ve pencerenizin konumunu göz önünde bulundurunuz. Eğer perdeyi asacağınız oda kuzeye bakıyor ise mutlaka perdenin rengi turuncu ve ya altın sarısı gibi sıcak tonlardan birinde olması gerekir. Bu sayede kuzeyde olan pencerenin güneş ışığı eksikliğini perdenin rengi ile kapatılabilir. Eğer kuzeyde olan bir pencereye soğuk tonlardaki renklerden birini perde olarak asarsanız o zaman oda da her zaman soğuk bir hava verir.

Perde Seçiminin Önemi

  • Perdeyi alırken duvar rengini de göz önünde bulundurmalısınız. Perdeyi asacağınız odanın duvarı ile seçtiğiniz perdenin rengi kesinlikle aynı renkte olmaması gerekir. Çünkü gerek perdenin gerekse de duvarın rengi aynı olur ise o zaman odada bunaltıcı bir hava esecektir.
  • Eğer ki, odanızın duvarı açık bir renkte ve ya sade beyaz bir renkte ise o zaman mutlaka çiçek desenleri olan bir perdeyi seçmeniz gerekir.perde seçiminde önemli noktalar, perde seçiminde dikkat edin, ev için perde seçimi
  • Yatak odasına perde seçerken kesinlikle parlak türden kumaşları seçmeyiniz. Bu türden perdeler odanın içinde stresli bir hava esmesine neden olmaktadır. Ayrıca bu türden perdeler odanın içindeki kişinin dinlenmesini de zorlaştırır.
  • Eğer evde küçük odalar bulunuyorsa bu odaların perdeleri üzerindeki desenlerin büyük olmamasına özen gösteriniz.
  • Büyük odanın içindeki perdelerin süsleri de kesinlikle küçük desenler olmaması gerekir.
  • Odayı hem daha yüksek hem de daha geniş göstermek istiyorsanız yüksek göstermek için dikey ve geniş göstermek için de yatay çizgileri olan perdeleri tercih ediniz.

Perde Uzunluğu Nasıl Olmalı?

  • Fransız pencereleri için perde seçerken uç kısımları yere değen perdeleri tercih edilmelidir. Çünkü bu türdeki perdeler tavandan aşağıya doğru asılıdır ve bu düzenekte odayı çok daha yüksek gösterecektir.
  • Yüksek türdeki perdeler mutlaka büyük pencereleri ve yüksek tavanı olan odalara asılması gerekir. Eğer küçük bir odaya uzun perdeler asarsanız o zaman odayı sıkışık ve hatta dar göstermeye sebep olursunuz.
  • Çocuk odaları için perde seçerken yere kadar uzanan perdeleri tercih etmelisiniz. Ayrıca çocuk odasındaki perdeleri sade bir şekilde bırakmayınız. Bu perdeleri çocuklarınızın sevdiği çizgi film karakterleri ya da hayvan oyuncaklar ile süsleyebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir