PARMAKTA SU TOPLAMASI

Genel olarak parmak şişliğinin olması ve parmakta su toplaması sıkıntısı en fazla enfeksiyon ile incinme gibi olumsuz durumların etkisiyle ortaya çıkıyor. Su toplayan parmak dokusu içinde sıvı birikmesi neticesinde su toplaması olarak belirtilmektedir. Parmağın zarar görmesi, yanık ve ya enfeksiyon gibi etkenler nedeniyle parmakta şişlik ve su toplaması problemleri ortaya çıkabilir. Parmak şişliği ile su toplaması problemlerinin giderilmesi için uzman doktor yardımı almak önemli bir mevzudur. Su kabarcığının oluştuğu bölgeye yara bandı yapıştırmak koruyucu bir önlemdir. Fakat bu yapılırken hava ile temasının tamamen kesilmemesine dikkat ediniz. Çünkü böyle bir durumda iyileşme süreci uzayabiliyor.parmakta neden su toplanır, su toplanma nedenleri, parmakta toplanan suyu geçirme

YANIK SU TOPLARSA YAPILMASI GEREKENLER

Toplumuzda yanık konusunda yapılmasın gerekenler hakkında pek çok bilgi bulunmaktadır. Yanıkta su toplamalarıyla ilgili olarak en çok sorulan sorulardan bir diğeri ise yanık su toplaması patlatılabilir mi? Şeklinde sorular sorulur. Su toplaması ikinci derece yanıklarda görülmektedir. Böyle bir yanık sorunun ortaya çıkması durumunda ilk olarak yanmış olan bölge kişinin rahat olacağı bir pozisyona getirilmesi gerekmektedir. Yanan yere ve bu bölge dışındaki tüm yanık kısma antiseptik bir yara bakım ürünü ile temizlenerek pansuman edilmesi gerekmektedir. Yanık çoğunlukla 2 veya 3 haftalık bir sürede tamamen iyileşme gösterir. Yanık su toplamış ise kesinlikle patlatılmayınız. Aksi takdirde yanık izleri ortaya çıkabilir ve iz kalmaması için kremler kullanmalısınız.

GÜNEŞ YANIĞI SU TOPLAMASI KAÇ GÜNDE SONA ERER?

Güneş yanığı problemi güneşte kaldıktan sonra kendini anında belli eden bir sağlık sorunu olma özelliğine sahip değillerdir. Yanan bölgede sıcaklık hissedilmesidir. Kızarıklıklar da görülür. Fakat yanığın fark edilir olması için aradan 12 ya da 48 saatlik bir süre geçmesi gerekir. Güneş yanığı sadece bu sürecin ardından kendisini net bir şekilde gösteriyor. Birinci derece de bir güneş yanığının varlığı söz konusu ise bu süreç 1 ve ya iki günlük bir zaman alır. Yanığınız ikinci derece bir yanığa aitse bunun geçmesi nerden baksanız 2 ve ya 4 gün sonra sona erecektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir