Müzikle Uğraşmanın Yararları Nelerdir?

Müzik insanlarla uzun bir dönemdir var olmaktadır. Her ne kadar dönemden döneme değişiklik gösterse, farklı müzik akımları ortaya çıksa da müzik daima vardır ve varlığını devam ettirecektir. Nasıl ki günlük hayatımızda yaptığımız birçok şeyin bizlere birçok yönden katkısı bulunuyorsa müzik ile uğraşmanın da aynı şekilde bizlere katkısı vardır. Peki müzikle uğraşmanın bir insana katabileceği şeyler nelerdir?Müziğin sağladığı faydalar, müziğin insanlara katkıları, müzik dinlemenin yararları

Bir defa müzikle uğraşmak insanı rahatlatır. Evet; belki pek çoğumuz bir müzik aleti çalmayı öğrenmeye ilk başladığı günlerde müzikten biraz nefret etmiş olabilir, bu durum doğaldır. Ancak o enstrüman ile bir bütün halini alıp da çalmayı öğrendiğimiz gün müziğin ne kadar rahatlatıcı olduğunu fark ederiz. İşte müziğin en yaygın etkisi ve bir insana katkısı onu rahatlatıyor olmasıdır. İsterseniz hüzünlü olun isterseniz de mutlu müzik eşliğinde bu duygularınızı yaşarsanız daha kuvvetli bir şekilde hissettiğinizi fark edersiniz.

Hatırlamayı sağlar. Evet; doğru bir cümle kurduk müzik hatırlamayı sağlar. Koku hafızası gibi müzik hafızası da bir insanın hatırlamasını sağlayan özel ve güzel bir şeydir. Örneğin, sevdiğiniz birini anılarınızda yaşatmak istiyorsunuz; böyle bir durumda onunlayken dinlediğiniz müzikleri dinleyin ve onu hatırlamaya çalışın. Emin olun göreceksiniz ki müziksiz bir anda onu hatırlamaya çalıştığınızda aklınıza gelmeyen birçok şeyi müzik eşliğinde düşündüğünüzde çok daha rahat bir şekilde hatırlayacaksınız.

Uykuya dalmak için de müzikten faydalanabilirsiniz. Uykunuzu kaçıran herhangi bir durum varsa ve bir türlü uykuya dalamıyorsanız sizi rahatlatan tınılara sahip bir müzik parçası açın. Müziği çok fazla kısık veya çok fazla yüksek sesle değil duyabileceğiniz kadar şiddetle dinleyin. Bu müziği dinlerken iyi anılarınızı düşünebilir ya da sadece gözünüzü tek bir noktaya iliştirebilir veya gözlerinizi kapatıp müziğin derinliğine kendinizi vererek uykuya dalabilirsiniz.

Tarihte müziğin insanlar üzerinde tedavi edici etkisi olduğuna inanılmış ve akıl hastalarına müzik ile tedavi uygulanmıştır. Elde edilen veriler müziğin insanların daha sakin olmalarını sağladığı ve akıl hastalarının uyum sürecine ilaç kullanmaya nazaran daha çabuk eriştiğini göstermiştir. Bu kadar etkili olan bir şeyi siz niye kullanmayasınız ki? Müzikli günler dileriz..

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir