Muskatın Sağlığa Faydası

Ağrı kesici özelliğine sahip: Muskat, mentol benzeri bir bileşene sahip ve böylelikle doğal bir ağrı giderici olabilir. Bu sebeple, yemeklere baharat olarak eklenen muskat yaralanmalar ile kronik inflamasyonu nedeniyle oluşan artrit gibi durumlardaki ağrıyı rahatlatmaya yardımcı olabiliyor.

Sindirime yardımcı olur: Muskat toz haline gelene kadar öğütüldüğü zaman lif içeriği sayesinde bağırsakta bulunan düz kaslarda peristaltik hareketini teşvik ederek sindirim işlemine yardımcıdır. Özellikle, sindirim sürecini kolaylaştırmakta, mide ve bağırsak suyunun salgılanmasını için destek oluyor. Lif deposu olması nedeniyle kabızlık ile diğer bağırsak sorunları sıklığını azaltır ve rahatlamayı sağlıyor.

Beyin fonksiyonlarını artırır: Eski zamanlardan beri muskat bir beyin uyarıcı olarak kullanılıyor. Yorgunluk ile stres gibi durumları ortadan kaldırmaya yardımcı olan muskat, anksiyete ve ya depresyon gibi durumlar varsa etkili bir çözüm olabiliyor. İş ve ya okul gibi konsantrasyon ihtiyacı duyulan durumlar için muskat tüketimi faydalıdır.

yaraları hafifletmeye yardımcı, Muskat, ağrı gidericiBöbrek ile karaciğeri temizler: Detoksifikasyon sağlıklı olmanın önemli bir faktörü temsil eder. Diyet, stres, kirlilik, tütün, ilaç ile diğer dış maddeler organlarda toksinlerin birikmesine yol açabilmektedir. Bu zehirlerin birikmesi genelde karaciğer ya böbrekleri etkiliyor. Muskat ise toksinleri kaldırarak karaciğer ve böbreği temizlemektedir.

Anti bakteriyeldir: Antibakteriyel özelliklere sahip olan muskat, enflamasyon ve yaraları hafifletmeye yardımcı olur. Diş eti ve ağız yaraları için de kullanılabilen muskat, ağızda bir rahatlama sağlıyor. Günlük olarak tazelik ve temizlik için tozunu diş macununuza eklenmesi mümkündür. Aynı zamanda, içerdiği uçucu yağlar sayesinde ise streptokoksik yani (farenjit) tedavisi için etkili olabiliyor.

Cilt sağlığına yardımcı olur: Uçucu yağlara sahip olan muskat cilde uygulanabilir. Kozmetik sektöründe aslında kakao yağı yerine kullanılmasıyla biliniyor. Topikal olarak uygulandığında siyah nokta ve akne izlerini azaltmak için etkili olmaktadır. Cilde yardımcı olan muskat genellikle seyreltilip krem ile karıştırılabilir.

Ağız kokusunu tedavi eder: Muskat antibakteriyel özellikleri nedeniyle ağız kokusu ile kötü nefesi tedavi etmektedir. Kötü nefesin nedeni genelde bilindiği üzere ağızda bakterilerin birikmesiyle oluşur. Muskat, ağzı bu bakterilerden temizliyor. Pek çok diş macunu markası tarafından kullanılan muskat, diş ve dişeti hastalıklarını da tedavi edilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir