Metabolizma düşmanı olan alışkanlıklar nelerdir?

Düzenli olarak diyet yapmanıza ve ya yediklerinize dikkat etmenize rağmen istediğiniz şekilde kilo verme konusunda başarılı olamıyorsanız yapmanız gereken şey metabolizmanızın düşmanı olan alışkanlıklarınızdan kurtulmalısınız. Diyetinizi tam anlamıyla başarıya taşıması için önemli alışkanlıklar edinmeniz ve diyetinizi spor ile desteklemeniz verdiğiniz kilolara ömür boyu veda etmenize olanak tanıyabiliyor. Bu noktada ise özellikle yemek yeme alışkanlıklarımızdan bazılarını değiştirmek kilo vermenizde kilit rol oynar.metabolizmanın çalışmasını etkileyen alışkanlıklar, metabolizma çalışmasına etki eden gıdalar, kilo vermeyi güçleştiren bazı alışkanlıklar

Yanlış öğün alışkanlıklarının etkisi

Kilo vermek isteyenler için en önemli nokta yemeği yavaş yenilmesidir. Yemek yemeye başladıktan yaklaşık 15 dakika sonra vücut doyma hissi duymaya başlar ve artık besinleri istemeyecektir. Bunu göz önüne alarak hızlı ve çok iyi çiğnemeden besinleri tüketmek yerine yavaş ve uzun uzun çiğneyerek besinleri tükettiğinizde daha az besin ile doyduğunuzu görebilirsiniz. Bunun yanı sıra yemek öncesinde ve yemek sırasında sıvı tüketmemek de yapılan büyük bir hatadır. Yemek sırasında sıvı tüketirseniz midenizin bir kısmını da bu sıvılar dolduracağı için daha az besine yer kalır. Bu şekilde yemeğe çorba ile başlamak da aynı etkileri doğuracağından diyet yapan kişiler için çorbalı öğünler idealidir.

Meyveyi sınırlandırınız!

Yemeğin ardından ve ya ara öğünlerinizde tükettiğiniz meyvelerde kalorinin düşük olması inancına kapılıp aşırıya kaçmak haddinden fazla kalori ve şeker yüklemesi yapmanıza neden olur. Özellikle de akşamın ilerleyen saatlerinde tüketilen meyvelerde hafif ve şekerli olmayan meyveler tüketmek önem taşır. Aksi halde vücudun yatmadan hemen önce aldığı kalori nedeniyle kilo alması ya da kan şekerinin yükselmesi kaçınılmaz sonuçlardan biri olur. Bununla beraber kilo vermek isteyenlerin yaptığı metabolizmayı ciddi şekilde yavaşlatan en önemli hatalardan bir diğeri de kahvaltı başta olmak üzere öğün atlanılmasıdır. Kahvaltı gibi yüksek protein içermesi gereken öğünlerin atlanılması halinde vücudun metabolizması gün boyunca yavaşlayacak ve bu nedenle yağ yakımı da durma noktasına gelir. Vücudun uzun süre aç bırakılmasından sonra tüketilen yüksek kalorili besinler de vücutta birikecek olan yağların temelini oluşturuyor. Bu sebeple öğün atlamak yerine sık sık fakat az az yemek metabolizmanızı diri ve hızlı tutmanın en önemli sırrı konumunda yer alıyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir