Meslek Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Herkes geleceğini güvence altına almak ve paralı, huzur bir hayat sürebilmek için kendine bir meslek seçer. Bu meslek seçimlerinin bazıları isteyerek bazıları ise zorunluluk sonucunda olsa da bir şekilde herkes kendine göre bir meslek seçer. Siz henüz yolun başındaysanız ve okuyarak bir meslek sahibi olacaksanız çok şanslısınız demektir. Çünkü gelecekte mensubu olacağınız mesleği enine boyuna düşünüp kendi kararınızı verebilirsiniz. Hemen hemen birçok kişinin meslek seçiminde düştüğü benzer hatalar vardır. Bu yazımızda sizlere bu hatalardan birkaçını sıralayarak aynı hatalara sizin de düşmemeniz için yol göstermeye çalışacağız. Umarız yazdıklarımıza dikkat eder ve iyi bir meslek tercihinde bulunursunuz.Herkes geleceğini güvence altına almak ve paralı, huzur bir hayat sürebilmek için kendine bir meslek seçer. Bu meslek seçimlerinin bazıları isteyerek bazıları

Sırf prestij için meslek seçmeyin

Birçok kişi meslek seçerken prestijli bir şeyler olsun ister. Gelecekte alacağı unvanın kişiliğini ve değerini yansıtacağını düşünerek böyle bir yanılgıya düşen kişilerin geneli gelecekte mutsuz olur. Oturdukları mevki iyidir, ancak elde etmek istedikleri mutluluk ne yazıktır ki ellerinde değildir. Sırf gelecekte unvan sahibi olacağınız için bir mesleği tercih etmeyin.

Sadece maaşı için meslek seçmeyin

En çok düşülen hatalardan bir tanesi de meslek seçiminde paraya önem verilmesidir. Evet; para günümüzde neredeyse en önemli şeylerden bir tanesidir. Ancak hiçbir şey sizin gelecekte icra ederken zevk almayacağınız hatta nefret edeceğiniz bir meslek seçimi yapmanıza sebep olmamalıdır. Para herkese lazımdır, ancak huzur paradan çok daha önemlidir. Meslek seçerken icra ettiğiniz dönemlerde sıkılmayacağınız hatta zevk alacağınız meslekler seçmeye özen gösterin.

Başkalarının dediklerini önemsemeyin

Meslek seçiminde başta aile büyükleri olmak üzere yakın çevre çok etkilidir. Yakın çevre ve aile büyükleri meslekleri kendi gördükleri açılardan değerlendirir ve o meslek iyi şu meslek kötü diye kafa karıştırıcı söylemler ortaya atarlar. Bunların hepsine kulak tıkamalı ve meslek seçiminde bulunurken kendi isteklerinizi ön planda tutmalısınız. Ailenizin üzerinizdeki hakkı elbette kanıksanamaz ancak gelecekte mesleği icra edecek olanlar sizlersiniz, onlar değil. Kendi tercihlerinizi ilk plana koyarak meslek seçimi yapmaya özen göstermelisiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir