Kötü Ağız Kokusunun Sosyal Yaşamınızı Etkilemesine İzin Vermeyin!

Ağız kokusu günümüzde çok yaygın bir sorunlardandır. Beraberinde ise psikolojik sorunları, sosyal problemleri getirmektedir. Bir insanın özgüven eksikliği yaşamasına bile sebep olabiliyor. Ağız kokusu bir hastalık değildir fakat önemli hastalıkların habercisi olabilmektedir.

2 tür ağız kokusu vardır;

 1. Fizyolojik ağız kokusu: Her insan sabah uyandığında kötü bir ağız kokusu ile güne başlamaktadır. Bunun sebebi ise sindirim kanalındaki gazlar ve ya dil sırtında üreyen bakteriler sebep olmaktadır. Dil sırtını fırçalamak ve ya her zaman olmamak kaydıyla çinko içeren ağız gargaraları kullanmak yardımcı olur. Sakız çiğnemek de bir çözüm sunar. Yemek yedikten sonra da ağızda oluşan kötü koku fizyolojik bir koku olduğu bilinmelidir. Sarımsak yenildiğinde de ağızda bir koku oluşur ve bu da fizyolojik bir kokudur. Yani fizyolojik kokular için herhangi bir tedavi yöntemi gerektirmemektedir.
 2. Patolojik ağız kokusu: Gerçekten ağız kokusu olarak nitelendirilen bu koku doktor tedavisi gerektirir. 3 başlık altında incelenmektedir;

Tip-1: Hastanın kendisi tarafından ağız kokusu tespit edilmektedir. Bu tarz hastalar doktora müracaat yaparlar. Ağız kokularını kabullenmişler ve diş hekimi tarafından muayene edilmeye hazırdırlar.

Tip-2: Ağız kokusunu hastanın kendisi fark edemez ancak yakınları tarafından uyarılmalara maruz kalır.

Tip-3: Ağız kokusu ne hasta tarafından ne de yakınları tarafından tespit edilmemektedir. Şüphe ya da tahmin yolu ile doktora müracaat edilmelidir.kötü ağız kokusu, ağız kokusu ile başa çıkma, ağız kokusunu giderme yolları

Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

 • Ağız içerisinde kalan herhangi bir yemek artığı bakteriler aracılığıyla kötü kokulara sebep olabilmektedir.
 • Karaciğer hastalıkları ağız kokusu yapabiliyor.
 • Diş çürüğü, dişeti hastalığı ve ya iltihap gibi ağız bakımı eksikliği ile alakalı olarak kötü koku meydana gelmektedir.
 • Protezlerin iyi temizlenmemesi ağızda koku yapıyor.
 • Sinüs ile akciğer enfeksyonları ağız kokusuna neden olmaktadır.
 • Tükürük ağızdaki kokuya neden olan gıdaları temizlemektedir. Bazı ilaçların da sürekli kullanılması tükürüğü azalttığı için ağızda koku meydana gelebiliyor.
 • Şeker hastalığı da koku sebep olur.
 • Açlık, oruç tutmak, diyet ve ağız kuruması kötü ağız kokusuna neden oluyor.
 • Böbrek yetmezliği ağız kokusunun sebebi olur. Tütün ürünleri ve alkol ağız kokusuna neden olmaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir