Kolik Nedir Ve Nasıl Geçer?

Kolik ve ya diğer adıyla bebek koliği maalesef anne ve babaların bebekleriyle birlikte yaşadıkları en büyük sıkıntılardandır. Temel olarak bir hastalık olmayan ve hatta genellikle sebebi bile bilinmeyen kolik bebeğinizin nedensiz yere ağlaması ile bunu bazen günlerce sürdürmesi olarak tanımlanmaktadır. Genellikle pek çok aile bu durumun bir hastalık yada gaz sancısı gibi rahatsızlıklardan kaynaklandığını sansa da yapılan araştırmalar koliğin tamamen nedensiz olduğunu bizlere göstermektedir.kolik nasıl geçer

Aslında tam da olarak sebepsiz denilmemesi gerekiyor. Zira kolik genelde bebeğin dış dünyayla olan uyumlu hale gelme sürecinin bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır ve bebeğin bu süreçte biraz zorlandığını gösteriliyor. Her bebekte olmaması ise bazı bebeklerin yeni dünyasına alışmakta zorlanabildiğini bazılarının ise çok da zorlanmadığını bizlere göstermektedir. Fakat bebeğin ağlamasını kolik olarak adlandırmadan önce gerçekten herhangi bir hastalığı ve ya sıkıntısı olmadığını da teyit etmek gerekir. Çünkü bebeklerin konuşma yetileri henüz mevcut olmadığından dolayı bir rahatsızlık hissettiklerinde bunu belli etmenin tek yolu ağlamaları üzerine gerekli kontrolleri yapılmalıdır. Dolayısıyla bebeğinizin uzun sürelerle ağlamasının sebebinin kolik olup olmadığını merak ediyorsanız ilk olarak gazının olup olmadığını kontrol etmelisiniz daha sonra gaz konusunda bir sorun yoksa doktorunuza danışarak bebeğinizin herhangi bir hastalığı olup olmadığını tetkik ettiriniz. Eğer tüm yapılan testlerden negatif sonuç alınırsa artık bebek koliği ile karşı karşıya olduğunu düşünülebilir.

Bebek koliği genellikle iki üç haftalıkken ortaya çıkmaya başlıyor ve altıncı haftasında en şiddetli şekilde kendini ortaya koyuyor. Tabii ki bu zamanlardan önce ve sonra da kolikle karşılaşmak mümkün fakat genellikle çoğu bebekte ikinci aydan sonra kolikten herhangi bir eser kalmaz ve bebeğin yeni dünyasına alışma süreci tamamlamaktadır. Koliği biraz daha olsun sonlandırabilmek için bebeğinizin kendini güvende ve rahat hissetmesi çok önemlidir. Bu nedenle onu rahat kıyafetlere giydirebilir ve bir şeylere hafifçe sararak güvende hissettirebilir ve ilgisini çekmek için çeşitli oyuncak ve şarkılar ile onun rahatlatmasını sağlayabilirsiniz. Bazı bebeklerin küçük gezintilerden hoşlanmaları sebebiyle arabasıyla temiz bir yerde ufak bir gezinti de koliğin tedavisinde önemli bir yer kaplamaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir