Kızamık Belirtileri Nelerdir?

Kızamık ilk başta soğuk algınlığı veya grip olarak başlar. Daha sonra çocuk aşağıdaki semptomları geliştirir:

Ateş,

Aralıklı ve kalıcı öksürük

Burun akması

Gözlerde kızarıklık

Işığa bakamama

Uykusuz konjunktivit (kaşıntılı gözler, kızarıklık ve sulanan gözler)

Yanakta kızarıklığın ortaya çıkmasından iki gün önce, pembe-kırmızı bir halka ile çevrili alt azı dişleri seviyesinde 1 mm büyüklüğünde mavi-beyaz lekeler oluşur. Bazen bu lekeler ağzın diğer kısımlarına da yayılabilir.

Kızarıklık, kızamık semptomlarının başlamasından 2-3 gün sonra yüzde ve saç çizgisinde ortaya çıkar. 3 gün içinde uzuvlara ve gövdeye yayılır. Yüz ve boyundaki kızarıklıklar birleştirilebilir.kızamık

Cilt şişer, yüz şişer. Bazen avuç içlerinde ve ayak tabanlarında kızarıklıklar görebilirsiniz. Hastalığın ciddiyeti genellikle kızarıklığın boyutu ile orantılıdır.

Üçüncü günden sonra kızarıklık kahverengiye döner ve kaybolur. Geçiş yine tepeden tırnağa gidiyor. Deri pul pul dökülmeye başlar.

Kızarıklık göründükçe sıcaklık en yüksek seviyeye ulaşır. Bununla birlikte, lenf düğümlerinde iştahsızlık, halsizlik ve şişlik vardır.

Kızarıklığın 3. gününden sonra ateş düşmezse; komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Nadir de olsa ani ateş, nöbetler ve kanayan döküntülerin eşlik ettiği şiddetli siyah kızamık; şunlar. “Hemorajik kızamık” genellikle ölümcüldür.

15.-17. İlk gün vücut virüsle karşılaşır ve kızamıkla savaşır. Kızamık, vücut ihtiyaç duyduğu antikorları üretemediği için bağışıklık sistemi düzgün çalışmayan kişilerde ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Kızamığın komplikasyonları nelerdir?

Komplikasyonlar, kızamık dokularında biriken morbilli virüs veya bakterilerin neden olduğu enflamatuar bir hastalığın yayılmasından kaynaklanır. Daha belirgin otitis media ve pnömoni gözlenir. Bazen apandisite de neden olabilir. Sinir sistemini etkileyen nadiren beyin iltihabına (ensefalit) veya Giallen-Barré sendromuna neden olabilir.

Kızamıktan yıllar sonra subakut sklerozan panensefalitin (SSPE) çok tehlikeli bir komplikasyonu 7-8 yaşları arasında görülebilir. Davranış bozukluğu ile başlayan ve yavaş ilerleyen SSPE, yaşamın ilerleyen dönemlerinde istemsiz kasılmalara neden olmakta ve genellikle 2 yıl içinde ölümle sonuçlanmaktadır.

Kızamıktan kaynaklanan komplikasyonlar, bazı çocuklarda en sık görülen komplikasyonlardan biridir. Kızamığın yaygın komplikasyonları şunları içerir:

Susuz kalmaya neden olabilen ishal veya kusma

Orta kulak enfeksiyonu

Göz enfeksiyonu (konjunktivit)

Larenjit

Pnömoni, bronşit ve krup gibi solunum ve akciğer enfeksiyonları.

Ateşli nöbetler

Beyin iltihabı

Göğüs ağrısı

Menenjit

Öksürük

Bebek ve çocuklarda kızamık

Kızamık, oldukça bulaşıcı bir virüse bağlı olduğu bir enfeksiyon türüdür. Kızamık virüsü bulaşmış biri öksürdüğünde veya hapşırdığında, virüs damlacıkları havaya yayılır ve yüzeylere yapışır. Bebekler ve aşılanmamış çocuklar virüs damlacıklarını soluyarak veya onlara dokunarak yüzlerine, ağızlarına ve gözlerine bulaşabilir.

Özellikle aşılanamayacak kadar küçük bebekler, aşılanmamış çocuklar, hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi sorunları olan kişiler enfekte çocuklardan uzak tutulmalıdır. Bebeğinizi virüsten korumak için ellerinizi sık sık yıkamalı, öksürürken veya hapşırırken ağzınızı kapatmalı, tüm yüzeyleri temizlemeli, evi her zaman havalandırmalı, bebekle teması önlemeli ve kalıcı bağışıklık sağlamak için emzirmeye devam etmelisiniz.

Aşılanmamış bebekler ve çocuklar, aşılanmamış çocuklara göre daha ağır bir hastalığa sahiptir. Bu nedenle kızamık aşısı, olası komplikasyonları önlemek açısından son derece önemlidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir