Kalbiniz için bu alışkanlıklardan vazgeçin!

Doktora gidip olumsuz sonuç almaktan korkuyor musunuz? Ancak, gitmediğiniz her gün zaman aleyhinize işliyor. Tıbbi bir durumunuz varsa; Bunu bilmeniz ve önlem almanız önemlidir. Gerekirse, yaşam tarzını değiştirerek hastalığın verdiği hasarı ortadan kaldırabilirsiniz. Kalp damar hastalıklarına karşı da önlem almalısınız. Kalp damar hastalığı teşhisi konan kişiler bunu dünyanın sonu olarak görebilirler. Ancak etkili tedavi ve değişen yaşam koşulları ile rahatsızlıklardan kurtulabilirsiniz. Ancak kalp sorunu yaşayan herkesin hayatları boyunca dikkat etmesi gereken bazı alışkanlıklar vardır:kalp sağlığı

Stresten uzak durun

Stres, kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı artırır. Vücudu zinde tutacak hormonları aktive ederek kalp hastalığı riskini artırır. Sonuç olarak, kolayca kalp krizlerine ve ritim bozukluklarına neden olabilir. Bu nedenle kavga, koşuşturma, tartışma, hareket gibi stresli durumlardan kaçınmaya özen gösterin.

Sigarayı bırakmak

Sigara, kalp hastalığının gelişiminde en önemli faktörlerden biridir. Örneğin, stent yerleştirilen hastalarda sigara içmek stent tıkanma riskini ikiye katlar. İçilen her sigara ile bypass ameliyatına bir adım daha yaklaşılıyor. Kalp hastalığınız varsa, bu sadece sigara içmek değildir; Puro, pipo, nargile gibi tüm tütün ürünlerinden uzak durmanız gerektiğini unutmayın.

Alkolün arkadaşın olmasına izin verme

Kalorisi yüksek olan alkol kolesterol dengesini bozar ve yüksek tansiyona neden olur. Kalp hastalığı olan kişilerin genel durumunu kötüleştirir. Özellikle kalp büyümesi veya kalp yetmezliği ile ilgili bir sorununuz varsa kesinlikle alkolden uzak durmalısınız. Özel günlerde alkol almak istiyorsanız, bir bardaktan fazla kırmızı şarap içmeyin.

Masaya tuzluk koymayın

Özellikle kalp yetmezliğiniz veya yüksek tansiyonunuz varsa tuz alımından kaçının. Tuzluğu masanın üzerine koymaktan kaçının ve günlük tuz alımınızı basit bir çay kaşığı ile sınırlayın. Bu sınırlama tüm tuzlar için geçerli olmalıdır. Çünkü Himalaya, okyanus, kaya ve rafine tuzlar fazla tüketildiğinde kalp ve damarlar üzerinde olumsuz etki yapar.

Doğal et yiyin

Araştırmalar, salam, sosis, jambon ve sosis gibi tuz ve katkı maddeleri yüksek gıdaların kalp hastalığı riskini artırdığını göstermiştir. Bu nedenle taze et yiyin, günde 100 gramı geçmeyin. Yüksek kolesterol nedeniyle sakatat yemeyin.

Kızartmaya gerek yok diyenlerden misiniz?

Birçoğunuzun reddedemeyeceği patatesler aslında kalp damar sağlığınızın baş düşmanlarından biridir. Özellikle açık havada gün boyu aynı yağda kızartmak vücuda zararlı trans yağ asitleri yükleyerek damar sertliği oluşumunu hızlandırır. Izgara yapmanız gerekiyorsa, daha sağlıklı bir pişirme yöntemi olan ızgara yaparak da benzer bir lezzet elde edebilirsiniz.

“Doğal” deyip her ilacı içmeyin

Kalp hastalığı olan hastalar alternatif tedavileri kullanmaya meyilli olabilirler. Bununla birlikte, piyasada ticari olarak bulunan içeriği bilinmeyen şifalı bitkilerin mevcut ilaçlarla etkileşimleri nedeniyle ölüme bile neden olabileceğini unutmayın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir