Kabızlığın Sebepleri Nelerdir?

Kabızlık herkesin hayatında mutlaka başına gelmiş bir hastalıklardandır. Kabızlığın nedenleri nelerdir? Ve ya Hangi yiyecekler kabızlık yapar? gibi pek çok soruyla karşı karşıya kalmaktayız. Baktığınızda kabızlık basit bir rahatsızlık gibi görünse de önlem alınmadığında ciddi sonuçlar doğuruyor.

En Yaygın Kabızlık Problemleri

Yeterli su içmemek, düzenli egzersiz yapmamak ve beslenmeye dikkat etmemek aslında en bilinen sebeplerdendir. Fakat bilinmeyen yad a fark edilmeyen bazı sebepler daha bulunuyor.

Hipotrioid (Tiroid bezleri) Problemi

kabızlık, kabızlık sebebi, su içmemekTiroid bezlerinin yeterli çalışmaması ve ya az çalışması kişinin vücudunda birtakım problemlere yol açabilmektedir. Bunlar arasında kabızlıkta yer alıyor.

Ağrı Kesici ilaçlar

Ağrı kesiciler ise, sanıldığı kadarda masum değillerdir. Faydasının yanında çoğu zaman zararı da bulunuyor. Bunlardan en bilineni böbreklerde yarattığı tahribatlarla birlikte kabızlık sebebi de olabilir. Bu yüzden ağrı kesici ilaçları alırken dikkatli olmakta fayda vardır.

Çikolata tüketimi

Aslında çikolata bazı insanlara iyi gelirken bazı insanlar için kabızlık problemine sebep olabilir. 2005 yılında yapılan bir çalışmada kronik kabızlık sorunu olan bazı hastalarda çikolata, siyah çay ve ya kahve gibi ürünlerin kabızlığı artırdığı ortaya çıkıyor.

Vitaminlerin önemi

Vitaminler genelde kabızlık sorununa yol açmıyorlar. Fakat alınan vitamin içeriğindeki kalsiyum ve demir kabızlık sorununa yol açar.

Yüksek miktarda süt tüketimi

Ağırlıklı olarak süt ve peynir içeren diyetler, yumurta ve ya et gibi besinler sindirim sistemini yavaşlatarak kabızlık sorununa yol açabilir. Bu yüzden diyette bile olsa bu gıdaları yaklaşık 20-35 gram arasında tüketmek gerekmektedir.

Antidepresan kullanımı

Bazı antidepresanlar kişiden kişiye değişmekle birlikte kabızlık yapar. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda doktorunuzdan farklı bir antidepresan türevi kullanmayı istemelisiniz.

Depresyon

İronik olarak depresyon tüm vücudun dengesini bozarak normal işleyişi engeller ve yavaşlatmasına sebep olur. Buna sindirim sistemi de dahil edebiliriz. Bağırsak rahatsızlığı olan kişilerde depresyon durumunda kabızlık riski normal kişilere kıyasla daha fazladır.

Mide ilaç kullanımı

Mide için kullanılan reflü, gastrit vb. ilaçlar mideniz için rahatlatıcı olsa da içeriğindeki kalsiyum ile aliminyumdan dolayı kabızlık yapmaktadırlar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir