Jinekolojik Ultrason Çekimi

Jinekolojik Ultrason Çekimi
Yapılan tüm ultrason muayenelerinde olduğu gibi jinekolojik ultrason muayenelerinde de çok önemli veriler elde edilebilir; mevcut hastalıkların sebepleri veya olası hastalıkların tespiti yapılabilir. Günümüzde yapılmakta olan jinekolojik ultrasonlar sayesinde alt karın organlarının tümü, rahim ve yumurtalıklar çok detaylı bir şekilde görüntülenmekte ve incelenmektedir.

Ultrason rahimde meydana gelen tümör, kanser ve myomların tespit edilmesinde içinde bulunduğumuz dönemin en gelişmiş tıbbi olanakları arasında gelmektedir. Gelişen ultrason cihazları ile rahim içerisinde oluşmuş olan kanser türleri hakkında derin bilgiler elde edilebilmektedir.

Yumurtalık yapısı, yumurta üretimi ve geliştirme durumu, yumurtalık kistleri ve yumurtalık tümörleri jinekolojik ultrason muayenesinde kolayca gözlemlenebilmektedir.

Kadın hastalıklarının ultrasonla incelenmesi 2 şekilde olmaktadır. Bunlar;

Abdominal Ultrason ( Karından Yapılan Ultrason)
Özellikle bakire bayanlarda uygulanan abdominal ultrason karından yapılmaktadır. Bu sayede bakire olan bayanlar için bir sakınca içermemektedir. Abdominal ultrason öncesinde hastanın bolca su içmesi istenilmektedir. İdrar torbası dolu olduğunda hasta ultrason için hazır duruma gelmiştir.

Vaginal (Vajina) Ultrason – (Alttan Yapılan Ultrason)
Vajinal ultrason adından da anlaşılacağı üzere vijanadan yapılan ultrasondur. Bayanlar arasında alttan ultrason olarak da bilinmektedir. Bu yöntemde abdominal ultrasonun aksine idrar torbasının boşaltılması gerekir. Vajinal ultrason yapılacak hastaya işlem öncesinde su ve sıvı içecekler tüketmemesi konusunda uyarıda bulunulur. Jinekolojik muayene ve jinekolojik check-up’lar sırasında ultrason ile hastanın incelenmesi işlemi rutin olarak yapılmaktadır.

Gebe bayanlarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte üretilen yeni cihazlar sayesinde 4 boyutlu jinekolojik ultrason ile gebelik izlenimleri gerçekleştirilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir