İmplant Nasıl Yapılıyor?

İnsanlarımız arasında bilinen implant genelde vida türü olan vidalı yapay dişler olup implant yapımı video üzerinde görüldüğü gibi çene kemiklerine istinaden yapılan cerrahi operasyon ile çeşitli teçhizatlar yardımı ile yerleştirilmektedir. İmplantlar ağır derecede sayılacak olan diş problemlerine mağruz kalmış diş hastalarında kesin tedavi yöntemi olup hemen hemen her tür diş sorunları için yegane çözüm noktası niteliği taşımaktadır. Hastalara işlenen köprü diş tedavisi gibi sağlam dişlerin yontularak inceltilmesi ve kısaltılma gibi kesilme işlemlerine yönelik bir uygulama değildir. Bir çok protez çeşidinde olduğu gibi damak tarafına baskı ve yer kaplama olayı da bulunmamaktadır. Ayrıca insanlarda mide bulantısı gibi sıkıntıları da yaşatmayan implant tedavisi, kaç adet diş kaybı söz konusu olursa olsun kemik kaybı yaşanmadığı sürece hastalara yapılabilmektedir.implant yapımı, implant uygulaması, implant diş yapımı

İmplant uğraşı ile birlikte tüm diş hastaları eskisi gibi beslenebilme hayatına dönebilmektedir. Bunun yanında kişinin kendi öz görüntüsüne yeniden dönüş sağladığı için ruhsal ve psikolojik etkenlerde hasta için yavaş yavaş eskiye dönmektedir. Kötü görünümlü ve eksik dişler, işlevini yerine getiremeyen dişler ya da işlevini yapmaya çalışırken hastaya verilen acı nedeni ile bir çok hasta artık implant tedavisini seçmektedir. İmplant ameliyatları ise hastanın diş kaybı ve diş rahatsızlıkları göz önünde bulundurularak en az bir saat sürmektedir. Çok fazla diş kaybı veya diş rahatsızlığına sahip insanlar ile çene kemiği sorunları yaşayan hastalarda ise bu ameliyat süresi daha fazla uzayarak beş saate kadar gidebilmektedir.

İmplant için başvuru yapan hastalar hakkında öncelikle sağlık koşulları hakkında detaylı bir bilgi alışverişi gerçekleştirilirken aynı zamanda güncel kan tahlilleri ve kemik tahlilleri de arşivlenerek implant için gerekli koşulları taşıyıp taşımadığı araştırılır. Bu araştırma esnasında en göze çarpan konu ise çene kemiğinin ne durumda oluşunun tespitidir. Çünkü implant direkt olarak çene kemiğine yapılan özel bir cerrahi müdaheleden ibarettir. Bu nedenle öene kemiğinin ilgili genişlik koşullarını taşıyıp taşımadığı saptanması gereklidir. Çünkü implant ismini taşıyan yapay dişler için ekilmesi gerekilen ortamın genişlik ve kemik sağlamlığı düzeyi belirlenmelidir.

Normal diş görünümü ile birlikte her türlü özellik ve fonksiyonlarına sahip olan implantlar özel olarak imal edilmiş ve sadece diş alanında kullanılan bir yöntem olup normal dişlerin yerini tutabilecek en uygun teknikler ile hastaların kemiklerine monte edilerek saplanmakta ve işlenmektedir. Vida görünümlü olan implantların ise satın alınma piyasası oldukça pahalı bir ürün niteliğini taşıması sebebi ile diğer tedavi şekillerine göre ücret bakımından daha tuzludur. Ancak geriye kalan tüm yöntemlere istinaden en kesin çözüm özelliğini taşımaktadır. İmplant ameliyatı sonrası insanlar üzerinde kullanılan anestezik malzemelerin etkisi geçtikten sonra acı hissi kendini gösterir ancak bu acı hissi kesinlikle büyük oranda olmayıp günlük yaşamımızda tadına varabileceğimiz kadar düşük acılardır. Ve bu acılar basit yöntemler ile kolayca giderilebilmekte olup en fazla birkaç sürmektedir. İmplant operasyonu sonrası ise geriye kalan en önemli şey implantların genel bakım ve temizlik işlemlerinin sıkı takibi altında düzenli olarak yapılması gereklidir. Aynı zamanda ilgili diş kliniği ve uzman hekiminiz tarafından en az altı ay süre ile takibiniz gereklidir.

İmplant tedavisine mağruz kalacağınız zaman eğer sağlık şartlarınızda herhangi bir olumsuzluk yok ise genel anestezi yöntemini tercih edilerek tamamen uyutulmuş bir vaziyette ilgili cerrahi müdahele yapma hakkınız bulunmaktadır. Öte yandan dileyenler sağlık durumlarının da onay vermesi ile lokal anestezi yöntemi ile sadece ağız ve çenenize uygulanacak yüksek dozda bölgesel uyuşturucu ile bu ameliyat operasyonunu da geçirebilirler. İmplantlarınız yerleştirilmesi ve iyileşme sürecinizin ardından doğal dişleriniz ile yapabildiğiniz her şeyi yeniden yapabileceksiniz. İstediğiniz şekilde beslenebilir dilediğiniz katı yiyecekleri kullanabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir