Helal Gıda Ürünleri Denetim Süreci

Günümüzde ürünleri için helal gıda sertifikası almak isteyen firmaların ilgili güvenilir derneklere ya da organizasyonlara başvuru yapmasıyla helal gıda ürünleri denetim süreci başlamış olur. Başvuru yapan firmaya üretim aşamalarıyla alakalı tavsiyeler ve uyarılar verildikten sonra denetleme günü belirlenir. Derneğin görevlendirdiği denetçi konumundaki kişilerin denetleme gününde firmanın üretim aşamasını en ince detayına kadar araştırmasıyla denetim süreci devam eder.helal gıda denetimi önemi, helal gıda denetimi neden önemli

Bu noktada, denetim sürecinden daha detaylı bir şekilde bahsetmekte fayda vardır. Denetimin en büyük amacı üretimin tüm aşamalarında İslami kuralları ihlal edecek herhangi bir işlemin yapılmadığından emin olarak başvuru yapan firmaya onay vermektir. Bununla birlikte, dernek tarafından belirlenen denetçilerin tamamen tarafsız olmaları, geçtiğimiz 2 yıl boyunca başvuru yapan firmayla hiçbir bağlantılarının olmaması gerekir.

Öte yandan, denetçilerin firmanın üretim aşamalarının, özel bilgilerinin diğer şahıslara aktarılmayacağını beyan eden sözleşme de imzalamasıyla firmanın gizlilik hakkı korunmaktadır. Bununla birlikte, firma seçilen denetçilere itiraz etme hakkına sahip olup geçerli bir sebep olduğunda başka bir denetçi gönderilebilir.

Denetim aşamasının iki önemli noktası vardır. Birincisi, denetimden önce firmanın genel hatlarıyla bilgilendirilmesi, ikincisi ise denetim günü geldiğinde gelen denetçi ve firma yetkilileri tarafından yapılacak toplantı sonucu denetim planının belirlenmesidir. Denetim planının da belirlenmesiyle helal gıda ürünleri denetim süreci için önemli ölçüde yol alınmış olur. Denetim sonrası sunulan raporda bulunan uygunsuzluklar tespit edilerek firmaya bildirilir ve bunların düzeltilmesi için firmaya zaman verilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir