Hareket Etmek Sağlıklı Tutar

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dört yetişkinden biri önerilen fiziksel aktivite seviyesini karşılamıyor. Yeterince aktif olmayan insanlar, aktif bir yaşam tarzı sürdürenlere göre % daha yüksek ölüm riskine sahiptir. Bu, düzenli fiziksel aktivite ile yılda yaklaşık 5 milyon ölümün önlenebileceğini göstermektedir.spor

Haruki Murakami ilk olarak 1978’de roman yazmaya başladı. Romanı yazması bir yılını aldı ve uzun süre oturmanın etkilerini fark ettikten sonra önlem olarak kaçmaya karar verdi. Sonunda bir maraton koşucusu bile oldu. “Koşmasaydım Yazamazdım” adlı kitabında spor hayatını anlatırken “Koşuyorum, o yüzden o kişi oldum” diyor. Düzenli ve sürekli bir egzersiz programının hayatımızdaki faydaları göz önüne alındığında, Descartes’ın 17. yüzyıl “Düşünüyorum öyleyse varım” sözünü “Hareket ediyorum, öyleyse varım” şeklinde kullanmak çok yerinde olacaktır.

Fiziksel aktivitenin beyin aktivitesi üzerinde de olumlu bir etkisi vardır. Egzersiz sırasında salgılanan irisin adı verilen bir hormon, sinir dokusunun onarımını/yeniden yapılanmasını etkileyerek nörodejeneratif hastalıklara karşı koruyucu etkiye sahiptir. İrisinin osteoporoz, diyabet, kardiyovasküler hastalık, vasküler demans ve felç gibi yaşlanmaya bağlı hastalıklar üzerindeki etkileri tartışılmaktadır.

Önce sağlık kontrolü, sonra spor

Kişisel planlama olmadan doğru yapılan egzersiz, yarardan çok zarar verebilir. Ani bir karardan sonra başlanan uygunsuz egzersiz insanları yaralayabilir. Sporcu olmayan ve sağlık için spor yapmaya karar veren kişi, önce bir terapistle görüşülerek, daha sonra ortopedi doktorları veya fizyoterapistlerle görüşülerek mevcut duruş bozuklukları ve eklem/omurga hastalıkları hakkında bilgilendirilmeli ve bireysel bir program benimsemelidir. yaralanmamak için…

Zamanla hızınızı artırın

Spor başlangıcında asla ani ve şiddet içeren programlar yapılmamalıdır. Bu başlangıç   doku hasarına yol açabilir. Her şeyden önce, egzersizler 20-30 dakika boyunca haftada iki ila üç gün yapılmalıdır. Daha uzun programlar hedefleniyorsa, egzersize her 20 dakikada bir 10 dakikalık aralarla başlanmalıdır. Kısacası temponuzu artırarak egzersiz yapmak sağlığınızı koruyacaktır. Ayrıca ayakkabı seçimi, yaya zeminlerinin sertliği, doğru aydınlatma ve kullanılan cihazların bakımı da oldukça önemlidir. Ağırlık ve eklem yaralanmalarına neden olabilecek egzersizleri seçmemek akıllıca olacaktır. Ayrıca bir aktivitenin başında ve sonunda esneme egzersizleri yapılmalıdır.

Ağrınız 24 saatten fazla sürüyorsa dikkat!

Egzersiz sırasında ağrıya neden olan herhangi bir hareket derhal durdurulmalıdır. Uzun süredir spor yapmayan kişilerde egzersiz sonrası kas ağrıları normaldir. Ancak ağrı şiddetliyse ve 24 saat sonra da devam ediyorsa, belirli bir kas veya eklemde veya omurgada yoğunlaşıyorsa doktorunuza danışmalısınız.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir