Hamilelikte Kegel Plates ve Yoga

Bir önceki hamilelikte spor kategorisinde işlediğimiz hamile pilatesi gibi yoga’da bu dönemde ve diğer dönemlere genel olarak faydalı bir spor dalıdır. Hamilelik yogasındaki amaç ruhsal ve fiziksel bütünlüğün sağlanarak anne adayının kendisini bu dönemde daha iyi rahat ve ferah hissetmesini sağlamaktır. Yine Pilates’te olduğu gibi yoga’dada nefes alıp verme ve benzeri çeşitli egzersiz hareketleri yer almaktadır.hamilelikte kegel plates, hamilelikte yoga, hamilelikte yoga yapımı

Hamilelik Yoga’sı yapıldığında ne gibi faydalar sağlanabilir;

Anne adayının kasların esneyerek kuvvetlenir, fiziki ve ruhsal olarak kendini iyi hisseder, doğum yolunu çevreleyen kasların güçlenmesine yardımcı olur ve normal doğumda fayda sağlar. Sağlık kilo alımı sağlamasının yanı sıra bel ve sırt kaslarının güçlenmesine yardımcı olur. Kramp yaşanmasını en aza indirir, nefes teknikleri ile nefes alma ve verme konusunda anne adayının bilinçlenmesini düzenli nefes almasını sağlar. Doğumdan sonra vücut kendisini daha çabuk toparlamaya başlar. Yine diğer spor alanlarında bahsettiğimiz gibi Yoga içinde doktorunuzdan onay almalı ve yogaya 3. ayın bitiminden sonra başlanması gerekmektedir. Yoga doğuma kadar sürdürebileceğiniz egzersizleri içermektedir. Tüm bu egzersiz ve spor hareketlerini yapmak uzman eşliğinde olmalıdır.

Hamilelik döneminde bir çok egzersiz hareketlerinin yanı sıra özellikle son dönemlerde hamile pilatesi sağlık bakanlığı önerisi ile devlet hastaneleri ve bir çok özel kursta anne adaylarına seanslar halinde verilebilmektedir. Bu dönemde pilates yaparak normal doğumun kolay gerçekleştirilmesi için önerilmektedir.

Pilates sadece hamilelik döneminde değil hayatın her alanında yapılabilen, vücut konsantrasyonu, denge, rahatlama, sıkılaşma, nefes alıp verme gibi hareketlerin bütününü içeren bir spor alanıdır.

Pilates egzersizleri yastık, hafif ağırlıklar, farklı büyüklüklerde top ve sopalar ile yapılmaktadır. Anne adayı pilates yaparak sağlıklı bir doğum gerçekleştirmek için bu egzersizleri uzmanlar eşliğinde yapmalıdır. Aksi halde bilinçsizce yapılan her hareket hamilelik döneminde sakıncalar doğurabilir. Ayrıca hamile bir anne adayı mutlaka pilatese başlamadan önce doktorundan onay almalıdır.

Hamilelik döneminde Pilates’in hamilelik ve doğum için yaptığı faydalar,

Pilates fiziki ve psikolojik rahatlamanın yanı sıra kendinizi daha iyi ve sağlıklı hissetmenizi sağlayacaktır. Bilinçli yapılan pilates sırt, bel ağrı şikayetlerinin azalmasına neden olacaktır. Yapılan egzersizler ile kaslar güçlenir, denge artar ve doğum için güzel bir ön hazırlık olur. Ayrıca doğum esnasında anne adayı nefes alıp verme ve gevşemeleri rahat yaparak doğumunu kolaylaştıracaktır. Kol ve bacaklarda olabilecek şişliklerde pilates ile en aza inecektir. Anne adayı doğum sonrasında kendisini daha çabuk toparlayacak ve karın bölgesi şişlikler vb. rahatsızlıklar daha hızlı ortadan kalkacaktır.

Günümüzde şehir fırsatı vb. gibi bir çok fırsat sitelerinde bile pilates fırsatları sunulması bu konu üzerinde ne denli durulduğunun bir kanıtıdır.

Hamilelikte Kegel egzersizleri ile, vajina kaslarını güçlenir, cinsel istek ve zevk artar, jinekolojik problemlere karşı korunmaya yardımcı olması sağlanır.

Kegel egsersizleri nasıl yapılabilir ?

İlk olarak kegel egzersizleri için gerekli olan konu vajinal kaslarınızı çalıştırmayı ve hakim olabilmeyi öğrenmektir. Vajinal kaslarınıza hakim olabiliyor ve çalıştırabiliyorsanız kegel egzersizlerine geçiş yapabilirsiniz.

Kontrol edebilmeyi öğrendikten sonra vajinal kaslarınızı bir kaç saniye kasıp bekleyin sonrasında gevşetin, gevşek olarak birkaç saniye bekledikten sonra tekrar kasılı olarak bekleyin ve bırakın. Süre olarak 10 saniye kasın, 10 saniye gevşek bırakın. Bu işlemi her egzersiz döneminde 10 ve 15 sefer arasında tekrarlayın. Bu egzersiz metodunu günde 2, 3 defa düzenli olarak yapmanız sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir