Güneş Kreminin Etkileri

İnsanlar güneş banyolarının ne kadar tercih etse de ve ne kadar da bronzlaşmak isteseler de güneşin zararlı etkilerinin de olduğu elbette unutulmamalıdır. Çiller ve güneş lekeleri gibi hiç te hoş görünmeyen izler ve hatta kanser hastalıklarına kadar yol açabilmektedir. Güneşin zararlı ışınlarının oluşturduğu bu sevimli ya d sevimsiz belirtilerden erken yaşlanma ve kataraktı da sayabiliriz. Tabi ki bir en başta E vitamini gibi insan vücudu için özellikle kemikler için bulunmaz bir nimet olan güneş ışığının zararlı olan bu etkilerini de unutmadan gerekli koruyucu önlemleri almak gerekir. Güneş kremi de bunlardan en önemlisidir. Güneş kreminin de içinde bulundurduğu maddeler sayesinde bunu sağladığı bir gerçektir ve bunları satın alırken de bilinçli davranmak gerekir. İçinde bulundurduğu maddeleri ve etki sürelerini bilmek gerekir. Güneş kremleri Spf adı verilen güneşin zararlı etkilerini filtreleyen madde sayesinde bunu sağlamaktadır. Bunun yanında her cildin yapısı da farklı olduğu için güneşte bulunma suresine göre güneşte etkilenme süresi de değişmektedir.güneş kremi kullanımı, güneş kremi nasıl kullanılır, güneş kremi faydaları

Güneş Kremi Ve Faktör Etkisi

Evet, güneş kremlerinin etkisi faktır değeri ne kadar yüksekse o kadar artar. Örneğin güneş koruyucu kullanmadan güneşte kalma süreniz 15 dk. ise 6 faktörlü güne koruyucu krem sayesinde bu süre 90 dakikaya kadar artabilir. Kısacası ne kadar yüksek faktörlü güneş koruyucu krem kullanırsanız ultraviyole ışınlarına karşı korunmanız da o kadar iyi olacaktır. Bu yüzden güne kremi tercihinde bunları göz önünde bulundurmak gerekir. Pahalı olan güneş kremi iyi diye bir şey yoktur, içinde bulundurduğu maddeler bakımından etkili olan güneş koruyucu her zaman daha iyidir.

  • Güneş kremi seçiminde şunlara dikkat edin:
  • Günlük bakımda en fazla 15 faktörlü kremler kullanılması,
  • Güneş kreminin bileşiminde UVA ve aynı zamanda UVB de içereler tercih edilmelidir.
  • Makyajda takip edilecek sıra nemlendirici, güneş kremi ve fondöten şeklinde sıraya uyulmalıdır.
  • Kar ve deniz güneşi yansıttığı için bu durumlarda güneş koruyucu daha fazla sürülmelidir.

Aynı zamanda urun seçerken urun üzerinde “water resistant” yazanlar tercih edilmelidir. Bunun yanında terlediğinizde ya da uzun sure su içinde kaldığınızda etkisi çabuk kaybolduğu için bu durumda da üzerinde ” water prof” yani sudan etkilenmeyen güneş kremleri kullanmakta fayda vardır. Bu kremler ter veya su ile temas halinde bile akmazlar ve etkilerini sürdürmeye devam ederler.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir