Gribe Yakalanmamak İçin Neler Yapmalıyız?

Grip sıklıkla soğukluğun iletilmesi, hastalığa ağız, burundan veya virüs bulaştırıldığında veya virüs bulaşmış bir kişi tarafından damlacık olarak öksürüldüğünde, sağlıklı bir bireyle doğrudan temasa girdiğinde ortaya çıkar. Bir kişinin elinden bir başkasının eline geçen virüsler, ikinci kişi burnuna veya gözlerine dokunmaya devam ederse bulaşmaya neden olabilir; burada yeni bir enfeksiyon gelişir. Yakın zamanda, virüs bulaşmış bir kişinin dokunduğu yüzeylerle temasa girerek virüs bulaşabilir.gripten korunma yolları, gribe yakalanmama, gripten nasıl korunulur

Sık görülen soğuk algınlığının yayılması kolaylığı nedeniyle, aile bireylerinin yaklaşık yarısı, ev arkadaşları veya oda arkadaşları da enfekte olurlar. Ayrıca, günlük bakım tesislerinde ve okullarda soğuk algınlığı bulaşma oranı da yüksektir.

Enfekte olma şansınızı düşürmek için:

El yıkama: Yetişkinler ve çocuklar, burun silindikten sonra mutlaka ellerini yıkamalıdır.

Ortamınızı steril tutun: Öncelikli olarak, lamba butonları, lavabo kulpları, uyku nevresimleri gibi sık dokunulmuş yüzeyleri bir EPA onaylı dezenfektan ile dezenfekte etmeyi alışkanlık haline getirin.

Anında temizleyiciler kullanarak mikropların yayılmasını durdurun.

Toplu tesislerde bez havlularını kağıt havlu ile değiştirin.

Bağışıklık sisteminizi optimal seviyede tutmak için bol miktarda sıvı tüketin.

Bağışıklık sağlığınızı optimize etmek için bol miktarda vitamin ve mineral içeren sağlıklı bir diyet programına başlayın.

Gerçekten ihtiyaç duyulmadıkça antibiyotikleri kullanmaktan kaçının.

“Aktif kültürler” içeren yoğurtları tüketin, çünkü bu içerdiği güçlü bileşenler ile soğuk algınlığı önlemeye yardımcı olabilir.

Çeşitli tıbbi tedavileri kullanarak soğuk algınlığı semptomlarını iyileştirmeniz mümkün olsa da, hastalıkları tedavi etmemek, kısaltmak için yetersiz kalıyorlar. Mümkün olduğunca dinlenin, sıvıları bol miktarda tüketin ve belirtileri tedavi ederek kendinizi rahat hissetmeye çalışın. Grip semptomlarını tedavi etmek için yaygın yollardan bazıları şunlardır:

Boğaz ağrısını yatıştırmak için gargara sıcak tuzlu su.

Buharlı esans yağlarını bitkisel aromalarla veya esansız olarak teneffüs etmek burun tıkanıklığını geçici olarak rahatlatabilir.

Dekonjestanlar içeren OTC ilaçları tıkanıklığın tekrar canlanmasına ve sekresyonların önlenmesine yardımcı olur.

Boğazda mukus tarafından tetiklenen öksürüğü durdurmak için de kullanılabilirler.

Antihistaminikler, sulanmış gözlerdeki ve burundaki akıntıların semptomlarını gidermek için kullanılabilir.

Bazı araştırmalara göre, çinko pastilleri soğuk algınlığı semptomlarının süresini kısaltabilir.

Antibiyotikler, ortak soğuk algınlığı ve semptomlarını tedavi etmek için kullanılmamalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir