Göğüs Küçültme Ameliyatı Riskleri

Göğüs küçültme ameliyatı riskleri başlığı altında yazılacak pek çok şey var, ancak bu risklerin görülme olasılığı da oldukça düşüktür.

Enfeksiyon, tüm ameliyatlarda olduğu gibi meme küçültme ameliyatında da olabilecek bir risktir. Mikrop kapma ve buna bağlı iltihaplanma riski, ameliyatın steril ameliyathane ortamında olması, ameliyat esnasında ve sonrasında tedbir amaçlı antibiyotik tedavisi ile neredeyse görülmeyecek kadar azalmıştır.göğüs küçültme ameliyatı, göğüs küçültme ameliyatı riski

Hematom, ameliyat yarasının içinde kan toplanmasına denir. Ameliyatta kanama kontrolünün dikkatlice yapılması ve içeride toplanan kan ve vücut sıvılarının dışarıya alınması için dren adı verilen plastik tüplerin kullanılmasıyla bu risk ortadan kalkar.

Meme başında kısmi ya da tam beslenememe hali, aşırı büyük göğüslerin küçültülmesinde ortaya çıkabilir. Meme başının kan dolaşımının azaldığı durumlarda görülür, bilhassa sigara alışkanlığı olan kadınlarda bu risk daha yüksektir. Muayene sırasında böyle bir durumun olabileceğinin ameliyat öncesinde hissedilmesi, ona göre daha uygun olan bir ameliyat tekniğinin seçilmesi gerekir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası deride üzerinde aşırı gerginlik varsa, yaralar zayıf kaynayabilir. Gerginliğin etkisiyle yaraların kaynamamasına bağlı olarak dikişlerde hafif açılmalar olabilir. Yaralar açılırsa günlük yara bakımı yapılarak kendi halinde iyileşebilir. Ameliyat iyi bir şekilde planlanıp cilt üzerinde gerginlik oluşmayacak şekilde dikildiğinde göğüs estetiği ile ilgili bu tür sorunlar ortaya çıkmaz.

Bazen meme ucunda uyuşukluk görülebilir. Hissin azalması daha ziyade, büyük göğüslerin küçültülmesi sonucu ortaya çıkabilir. Meme ucunda uyuşukluk çoğu kez zamanla kendi kendine düzelir, his geri gelir. Kalıcı uyuşukluk ise son derece nadirdir. Serbest meme başı nakli yapılan ameliyatlarda ise uyuşma olması normal ve beklenen bir sonuçtur.

Göğüslerin şekliyle ilgili sorunlar görülebilir. Örneğin, sağ ve sol göğüs simetrik olmayabilir. Dikkat çekmeyecek derecede hafif eşitsizlik bütün ameliyatlardan sonra olabilir, bunu baştan kabullenmek gerek. Olabilecek bir diğer problem de göğüslerin yetersiz olarak küçültülmesidir. Göğüslerin şekli ile ilgili dikkat çekecek derecedeki sorunlara, deneyimli bir cerrah tarafından yapılan ameliyatlarda rastlanmaz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir