Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Mide zarının hasar sonucu iltihaplanmasına çeşitli nedenlerle gastrit denir. Midenin içini kaplayan ve mide mukozası olarak adlandırılan bu zar, mide suyunun asidik etkisinden onu koruyan özel bir sıvı salgılar. Mide astarındaki birçok bez tarafından üretilen mide suyu, midede aşırı asit üretimine neden olabilir ve çeşitli faktörler nedeniyle koruyucu mukus tabakasını tahrip edebilir. Bu durumun sonucunda gastrit oluşur. Sindirim sisteminin organlarından biri olan midenin sindirimin gerçekleşebilmesi için asit salgılaması gerekir. Midenin koruyucu bariyerlerinin zayıflığı ve agresif faktörlerin artması mide asit dengesini bozmaya yeterlidir. Böylece ödem, hazımsızlık ve gastrit oluşur.gastrit

Gastritin belirtileri nelerdir?

Kusma kan veya kahve telvesi

Midede şiddetli mide ekşimesi var,

Dışkıda kan veya siyah dışkı

Midenizde şişkinlik veya doluluk hissi

Sürekli geğirme ihtiyacı

İştahsızlık ve ani yemek yiyememe

Sık bulantı ve kusma

Sırtta değişen yoğunlukta ağrı hissedilir,

Üst karın bölgesinde kaşınma ve şiddetli yanma,

En yaygın semptomlar, karın ve alt kaburgalar arasında kalıcı ağrıdır.

Gastrit nasıl teşhis edilir?

Gastritten şüpheleniyorsanız, mide problemlerini doktorunuza danıştığınızda beslenme ve yaşam öykünüz hakkında konuşulacaktır. Örneğin gastritiniz varsa bir dizi test yaptırmanız gerekir. Bunlar kan, dışkı ve idrar testleridir. Vücudunuzda Heliconacteri pylori bakterisi olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Bu belirleme bir kan testi ile yapılır. Bu bakteriler hakkında vücudunuzdan bilgi almak için radyoaktif karbon içeren tatsız ve renksiz bir sıvı içmeniz istenecektir. Midenizde bakteri varsa, içtiğiniz sıvıyı parçalarlar. Ve içtiğiniz sıvının bileşiminde bazı farklılıklar gözlemlenecektir. Midedeki bakterilerle ilgili bu karar verilirken gerekirse endoskopi yapılabilir. Ağız yoluyla ince bağırsağa ulaşabilecek bir tüp yerleştirilerek yapılan endoskopi ile midenin içi görüntülenecektir. Aynı şekilde eğer varsa midenin bakteriyel enfeksiyonları da görüntülenebilir.

Gerekirse doktorunuz sizinle görüştükten sonra midenizden örnek alabilir. Laboratuvarda test edilmesi gereken bu örnekte bakteri bulunacaktır. Diğer bir yöntem ise üst sindirim sisteminin röntgenini çekmektir. Size baryum adı verilen beyaz metalik bir sıvı verilecek ve sindirim sisteminizin üst kısmı röntgen ile kontrol edilecektir.

Gastritin tedavisi var mı?

Gastriti tedavi etmek için nedenini bilmeniz gerekir. NSAID’lere, alkole veya beslenme sorunlarına bağlı gastritin nedeni biliniyorsa, önlenmesi çok daha kolay olacaktır. Tedavinin devamında ise hastalığın oluşumuna neden olan problemlere bağlı olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Vücudunuzda Heliconacteri pylori bakterisi varsa ve gastritiniz varsa iki haftaya kadar antibiyotik tedavisine başlayabilirsiniz. Ancak ilaca doktorun önerdiği süre boyunca devam edilmelidir.

Gastrit tedavisi yapılırken midede asit üretimini engelleyecek ve iyileşmeyi hızlandıracak ilaçlar kullanılmalıdır. Proton bombası asit üreten hücreleri nötralize etmek için kısmi blokaj gereklidir. Yüksek dozlarda uzun süreli kullanım kalça, bilek ve omurganın kırılma riskini artırır. Bu gibi durumlarda kalsiyum takviyesi alınabilir.

Histamin blokerleri olarak bilinen asit blokerleri, sindirim sistemine salınan asit miktarını azaltır. Asit miktarını azaltmak gastriti tedavi edecek ve ağrıyı hafifletecektir. Tüm bunlara ek olarak mide asidini yok eden antasitler de vardır. Bu antasitler gerektiğinde ilaçlarla birlikte kullanılabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir