Evliliğin avantajları ile zor yanları

Evliliğin amacı, kişileri kısıtlamak değil, hayatı beraberce yaşamanın keyfini çıkarır. Evliliğin avantajları sayılamayacak kadar fazladır ki bunlardan bazıları ise;evliliğin avantajlı yönleri, evliliğin zor yanları, evliliğin getirdiği şeyler

ERKEK, düzenli bir hayat, sıcak bir yuva ile bakım ihtiyacı için, KADINLAR, kendini güvende hissetmek ve korunma ihtiyacından dolayı evlenmek istemektedirler.

* Evlilik, düzenli bir cinsel yaşantıyı sağlamaktadır.

 * Dünyanın her noktasında cinsiyete göre bir iş bölümü ve işbirliği bulunur. Erkeklere fiziki güçleri nedeniyle daha ağır ve zorlayıcı görevler yüklenirken, kadınlar için çocuk doğurma ve çoğunlukla daha hafif işler düşüyor.

* Evlilik pek çok avantajları beraberinde getirmektedir.

* Kişinin hayatı belli bir düzene oturtmaktadır.

* Yalnızlık ile sıkıntı hissi, sağlıklı bir beraberlik ortamında kaybolmaktadır. Evlilik tek başına yaşamaktan daha güven verici bir durumdur.

* Annelik ve babalık hissinin ne demek olduğu anlaşılmaktadır.

* Bunalım gibi sorunlar, evlilerde, bekarlara oranla daha az görülmektedir. Çünkü evlilik, kişiye bir taraftan sosyal bağımlılıklar ve sorumluluklar getirirken, diğer taraftan sosyal itibar ve korunma imkanı vermektedir.

    Evliliğin zor yanları ise;

  • Evlilik öncesinde kişi hayatını istediği şekilde yaşayabilirken evlilikle beraber bu yaşantının bir kısmının değişmesi önceliklerin sırasının değişmesi gerekmektedir.
  • Her şeyden önce evliliğin kendisi başlı başına bir takım mecburiyetlerden oluşmaktadır. Çiftlerin birbirlerine nasıl davranacağından tutun da, günlük hayatı nasıl yaşayacaklarına kadar hemen her şey farklı bir insanınki ile çakışınca farklı mecburiyetlere uymak insanların zor anlar yaşamalarına sebep olur. Oysa evlilik öncesinde yaşanan ilişki, bu açılardan son derece kolay. Herkesin hayatı kendisine ait herkes istediği gibi hayatı yaşıyor.
  • Günlük hayatını, insan ilişkilerini ve yaşamının her yönünü kendisine göre düzenlemekte ancak evlenince tüm bunlar farklılaşmaktadır. Her şey iki insanın ve toplumun kabul ettiği sınırlar içerisinde diğer ailelerin yaptığı gibi gerçekleşmeye başlıyor. Dahası gerçekleşmek zorunda olması ve bunun mecburiyet derecesi ne yazık ki çiftin aralarındaki aşk için fazla gelir. Hayat, birlikte yaşanması kolay bir şey olmamaktadır. Her insanın kendi içinde kendine ait bir varlık olduğunu unutmamak gerekiyor.
  • Evliliğin ortaya çıkarttığı mecburiyetlerin iki kişiden hayatı tek kişiymiş gibi yaşamalarını istemesi çokta kolay olmuyor. Bunun kimi zaman ilişkiyi yıpratmasına engel olmak zor bir durumdur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir