Erkeklerde Kısırlık Sorunu ve Tedavisi

Çocuk sahibi olma arzusuyla etkili bir korunma yöntemi kullanmayan çiftlerin,1 yıl düzenli ilişkiye rağmen gebelik elde edememelerine kısırlık denir. Bu durum kadına, erkeğe ve her ikisine ait problemlerden kaynaklanabilir. Erkeğin sperm parametrelerinin veya cinsel fonksiyon bozukluklarının probleme dahil olduğu durumlarda erkek kısırlığından söz edilir.

Nedenleri nelerdir?

Semen analizinde sperm parametrelerindeki bozukluklar en sık karşılaşılan durumdur. Bunlar azalmış sperm sayısı veya hareketlilikleri, ileri derecede sperm şekil bozuklukları, semende hiç sperm bulunmaması (azospermi)gibi geniş bir yelpazede değerlendirilebilir. Bu durumun sebebi yapımdaki bir bozukluk nedeniyle olabileceği gibi, spermin taşınmasını sağlayan kanallardaki bir tıkanıklık da olabilir. Cinsel ilişki sırasında boşalamama yani aspermi, testisler içindeki damarlarda genişleme (varikosel),cinsel fonksiyon bozuklukları, hormonal bozukluklar ve genetik hastalıklar bir diğer nedenleri oluştururlar.

Tüp bebek merkezlerinde erkek kısırlığı nasıl teşhis edilir?

Erkek kısırlığının değerlendirilmesinde hastanın hikayesi çok önemli. Bu amaçla hastalara, kısırlık süresi, cinsel ilişki veya mastürbasyon sıklığı, ereksiyon (sertleşme) problemleri, erken boşalma, spermlere zarar veren kayganlaştırıcı madde kullanımı, ilişki zamanlaması gibi tamamen özel yaşantıya yönelik sorular sorulur. Bu sorulara çekinmeden, utanmadan net cevap vermek hem tedavi süresini kısaltır, hem de birçok tahlilin istenmesini engeller. Genital bölgeyi ya da etraf dokuyu ilgilendiren ameliyatlar, diyabet gibi sistemik hastalıklar, daha önce geçirilen tüberküloz, kabakulak, orşit gibi ateşli hastalıklar, ailevi kısırlık sorunları, ilaç kullanımı sorgulanır. Hastanın mesleği de önemli; kimyasal maddelerle uğraşan, çok sıcak ortamda çalışmak zorunda kalanlar ve oturarak uzun saatler geçirenlerde kısırlık riski daha fazla. Semen analizi, erkek kısırlığının değerlendirilmesinde en önemli yönlendirici testtir. Semen analizi vermek için, cinsel ilişki veya boşalma sonrası 3-5.’nci günlerde örnek vermesi istenir. Özel durumlarda bazı hormon seviyelerinin ölçülmesi anlamlı olabilir. İnmemiş testis, küçük testis veya varikosel gibi rahatsızlıkların tanısında ultrasonografi faydalı bir tetkik yöntemidir. Sperm sayısının mililitrede 5 milyonun altında bulunduğu kısır erkeklerde genetik problemlerin görülme sıklığı yaklaşık olarak yüzde 5 civarında. Semeninde hiç sperm olmayan erkeklerde ise genetik anormallik oranı yüzde 15’e kadar çıkıyor. Bu amaçla bazı genetik testler de yapılabiliyor.

Tedavi yolları nelerdir?

Erkek kısırlığında ilaç vererek yapılan tedaviler kısıtlıdır. Bu tür tedaviler genellikle hormonal yetersizliği olan hastalarda uygulanır. Sperm sayısı veya hareketlerinde azalma görülen erkeklerin eşlerine, yumurta geliştirme ve takip protokolünü takiben aşılama yöntemi (inseminasyon) uygulanır. Eğer sperm sayısı veya hareketleri çok düşükse tüp bebek uygulaması olan mikroenjeksiyon işlemini tercih ediyoruz. Bu yöntemle spermler olgun yumurtaların içine mikroenjeksiyonla yerleştirilerek döllenme sağlandığı için çok az sayıda sperm yeterli olabiliyor.

Varikosel operasyonu kimlere yapılmalı?

Varikosel testisler içinde ısı artışına sebep olarak sperm hareketlerini ve bir miktarda sperm sayısını azaltan bir durum. Varikosel operasyonu sonucunda sperm parametrelerinde olumlu ya da olumsuz değişiklikler olabiliyor veya değişiklik görülüyor. Bu nedenle hasta seçimi iyi yapılmalı ve her varikosel hastasının ameliyat olması gerektiği düşünülmemeli.

Sperm analizinde hiç spermi olmayan bir kişinin de çocuğu olabilir mi?

Son yıllardaki çalışmalar sonucunda semen analizinde hiç sperm görülmeyen hatta daha önceki klasik yöntemlerle yapılan testis biyopsilerinde sperm bulunamayanlarda bile sperm elde etme yöntemleri geliştirildi. Bunlar içinde en sık kullanılan yöntem mikroskop altında yapılan yeni nesil testis biyopsisi anlamına gelebilecek Mikro TESE işlemidir. Burada testis içinde spermle dolu olduğu düşünülen kanallardan biopsi yapılarak sperm aranır. Sonrasında mikroenjeksiyon yöntemiyle tüp bebek tedavisi uygulanır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir