Ehliyet Nasıl Alınır?

Günümüz de son yıllar da araba kullanım bir hayli artmaktadır. Özellikle de küçük yaşlar da aileler tarafından çocukları arabaya yönlendirme söz konusudur.

Hemen hemen her ülke de ve Türkiye de de araba kullanımı sürücü belgesi ( ehliyet ) gerektirmektedir .

Peki bu belgeyi alabilmek için gerekli işlemler nelerdir ?ehliyet alma, ehliyet nasıl alınır, ehliyet almak için ne yapılır

– Öncelikle on sekiz yaşını doldurmuş olmamız gerekmektedir.

– En son mezun olunan yerin diploma fotokopisi yada öğrenci iseniz okuduğunuz yerden iki adet öğrenci belgesi istenmektedir.

– Kimlik yani nüfus cüzdan fotokopisi gerekmektedir

– Adliyeden , savcılıktan adli sicil kaydı alınmaktadır (  Alırken ehliyet için olduğunu belirtiniz )

– Sağlık raporu alınmalıdır . Alırken bura da da sürücü kursu olduğunu belirtmeniz de fayda var.

– Eğer bayansanız evli bayanlardan evlilik cüzdanı fotokopisi .

– Sağlık ocağından kan grubu kartın üzerine yazılmış bir şekil de alınmalıdır.

Eğer ehliyetiniz var ve siz bunu büyütmek mi istiyorsunuz o halde yukarıdakilerin yanına bir de sürücü belge fotokopisi eklemeniz yeterlidir.

Bu belge ve istenilen şeyler kayıt olunan yerlerden de detaylı bir biçim de öğrenilebilir . Belgeler tamamlandıktan sonra özel bir sürücü kursuna kayıt yaptırılabilir.  Kurs da ek olarak bir kaç evrak isteyebilir bunlar temin edildikten sonra kursa başlayabilirsiniz.

Bir , bir buçuk ay sonunda görülen ilk yardım , motor ve trafik derslerinden sınava girilir. Bu sınavlar da 100 puan üzerinden 70 almak ehliyet alabilmek için zorunludur.

Sonra geçtiyseniz kursun denetimi altın da direksiyon sınavına girersiniz bura da da başarılı olunursa sürücü kursu adınıza sertifika düzenler bununla kursun bağlı olduğu vergi dairesine gidersiniz ve harç yatırırsınız bundan sonra da bulunduğunuz yani sürücü kursunun bulunduğu ilçenin emniyet müdürlüğüne giderek son olarak tüm evraklar buraya teslim edilir ve buraya da harç parası ödenir .

Bütün bu işlemler sonucun da da ehliyetinize 1-2 gün de kavuşursunuz. Kısaca ehliyetinizi elinize almanız ortalama üç ay sürmektedir .

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir