Dizel Araç Mı Benzinli Araç Mı?

Sıfır veya ikinci el araç alacak kişilerin aklını kurcalayan en yaygın konulardan bir tanesi yakıt seçimidir. Kimilerine göre benzinli araç iyiyken kimlerine göre de dizel araç iyidir. Bir konu hakkında bilen de bilmeyen de fikrini beyan ettiği için tüketicinin aklı bir hayli karışır. Yeni araç almayı düşünen takipçilerimiz için bugün yakıt seçiminden bahsedeceğiz. Fazla uzatmadan hemen konuya giriş yapmak istiyorum.araç seçimi, araç yakıtı seçimi, dizel araç, benzinli araç

Bizim önerimiz dizel araçtan yana. Ancak bu dizel kesinlikle iyidir, benzinli araç kötüdür anlamına gelmiyor. Dizel araçları tavsiye etmemizdeki sebep bu araçların benzinli araçlara göre yakıt tüketimi açısından daha ekonomik olmasıdır. Ayda binlerce kilometre yol giden bir araç kullanıcısıysanız mutlaka dizel motorlu bir araç tercih edin. Yük altında dahi olsa yani araca normalden fazla yük dahi koysanız dizel motorlu araçlar güç odaklı motorlar olduğundan sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Dizel motorlu araçların bakımları benzinli motora sahip araçlara göre biraz maliyetlidir. Ancak bu göz korkutulacak kadar büyük bir farka sahip değildir. Periyodik bakım açısından dizel ile benzinli araçlar neredeyse aynı maliyete bakımdan geçirilebiliyor.

Benzin araçları da tavsiye etmediğimizi söyleyemeyiz. Ay içinde binlerce kilometre yol gitmeyecekseniz ve sizin için yük taşımak değil de performans önemliyse kesinlikle benzinli araçlara yönelmelisiniz. Benzinli araçların motorları performansa dayalı olduğundan daha seridir ve hız yaşamak istiyorsanız tatmin edici sonuçlar verir. Dizel araçlara nazaran bakımları biraz daha ekonomik olan bu araçlar ile bakım aşamasında ekonomik ancak yakıt tüketimi aşamasında cep yakan bir hayat sürebilirsiniz.

İşin özüne inecek olursak bütçeniz neye el veriyorsa ve aracınızı kullanım amacınız neyse ona göre seçim yapmalısınız. Etrafınızdaki bilgisiz kişilerin bilinçsiz tavsiyelerine kulak tıkayın ve bu işleri profesyonel olarak yapan satıcılardan detaylı bilgi alarak sizi en doğru araca yönlendirmesini rica edin. Emin olun bir profesyonelden alacağınız destek diğer herkesin söylediği boş sözlerden kat be kat önemlidir. Alacağınız yeni aracınız ile kazasız belasız bir sürüş keyfi yaşamanızı dileriz. Şimdiden hayırlı yolculuklar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir