Diyet yapmanın faydaları ve zararları

Fazla kilolarımızdan kurtulmak için diyet yaparız. Fakat diyet yaparken dikkat etmemiz gereken şeyler vardır. Her diyet vücudumuz için faydalı olmayabilir. Yanlış yapılan diyetler vücudumuza zararlar da verebilir. Bu yüzden yanlış diyetler seçmemeli tecrübeli bir diyetisyenin analizleri sonucu bize önerilen diyeti uygulayalım ve diyeti bırakıp sonra devam ederim gibi ertelemelerden kaçınalım.diyet yapmanın faydaları, diyet yapmanın yararları, diyet yapmak

Yanlış yapılan diyetin zararları

Diyet programlarında daha az yağ tüketildiği için karbonhidrat daha çok alınmaktadır. Bu da glikoz seviyenizin artmasına neden olur. Glikoz seviyesinin artması ise şeker hastalıklarına davetiye çıkarır. İnsanlar gün içerisinde ki yoğunluktan dolayı sabah kahvaltı etmeden evden çıkıyor. Öğlende kendilerini fast food gibi yiyeceklerle geçiştiriyorlar. Akşamları da yorgun oldukları için yemekler mikro dalga da hızlı bir şekilde yapıp yiyorlar. Buda dengesiz beslenmeye yol açıyor. Dengesiz beslenme de obezite ve şeker hastalıkları gibi hastalıklara neden oluyor. İnsanlar da fazla kilolarını hemen verebilmek için hızlı bir diyet programına giriyorlar. Bu programda kendileri için uygun olmayan diyet programı oluyor. Bilinçsiz yapılan bu diyet programı ile kilolar bir anda verilip bir anda alınıyor. Bu şekilde anlık kilo artışları ve azalışları vücudumuz için zor durumlar oluşturuyor ve bağışıklık sistemimiz çökebiliyor. Yapacağımız diyet programı yaş, boy, kilo vb gibi kriterlerin analiz edilmesinin ardından tecrübeli bir diyetisyen tarafından önerilmelidir. Diyet programımızın bünyemize uygun olması çok önemlidir. Bünyemize uygun olmayan diyet programları dolaşım bozuklukları, şeker hastalığı ve kalp ritim bozuklukları gibi hastalıklara neden olabilir.

Diyet yapmanın faydaları

Herkes tarafından bilindiği gibi diyet yapmak formumuzun korunmasını sağlar. İnsanların kendilerine olan güveni artar ve yaşam kaliteleri artar. Diyet yapmak sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlar ve bu sayede yaşam süreniz uzar. Yaşınıza bağlı oluşabilecek hastalıkların önüne geçmiş olursunuz. Diyet yapmak obezite hastalığından sizi korur. Sağlıklı yapacağınız diyet hafızanızı güçlendirir ve kalp krizi gibi hastalıklardan sizi korur ve kalbinizin sağlıklı olmasını sağlar. Kilo sorunları nedeniyle ortaya çıkabilecek birçok sıkıntıyı ortadan kaldırır. Vereceğiniz kilolar nedeniyle daha güzel bir görüntünüz olmasını sağlar ve kendinizi olan güveniniz daha çok artar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir