Dış Gebelik Sorununa Dair Tüm Detaylar

Dış gebelik, meydana gelen her 100 hamilelik durumundan bir tanesinde görülen ve tedavi edilmediği taktirde ölüme kadar sebebiyet veren bir rahatsızlıktır. Bu olayı özet olarak, bayanların döllenen yumurtasının rahmin dışarısında bulunması olarak açıklayabiliriz. Yumurtaların dışarıda bulunması hamileliğin ilerleyen zamanlarında şiddetli ağrıya ve vajinal kanamalara sebep olmaktadır. Erken teşhis konulup tedavisine başlanmadıkça da zamanla annede kalp sorunlarına ve en sonunda ölüme kadar neden olabilmektedir.dış gebelik

Dış Gebeliğin Nedenleri Nelerdir?

Bayanların hamilelik dönemlerinde yumurta çoğunlukla yaklaşık beş altı gün sonra rahme doğru yol almaya başlar ve burada döllenme işlemini tamamladıktan sonrada bir hafta içerisinde rahmin içerisine yerleşir. Dış gebeliklerde en yaygın olarak karşılaşılan sorun, fallop tüplerinde meydana gelebilecek daralmalar ve tıkanmalardır. Bunun yanı sıra, sağlıklı bir gebelikte döllenmiş yumurtanın rahme gitmek için kullandığı tüpün dış duvarlarında da çatlaklar dış gebeliğin sorunları arasındadır. Apandisitte meydana gelebilecek rahatsızlıklar veya çeşitli kadın hastalıkları gibi problemler, bu tüp içerisinde kırılmalara veya birbirlerine yapışmalarına neden olabilir. Fakat birçok vakada henüz döllenmiş yumurtanın neden tüp içerisine yerleştiği tespit edilememiştir.

Dış Gebeliğin Sonuçları Nelerdir?

Genellikle meydana gelen dış gebelik durumlarında, bayanların yeni regli dönemleri yaklaştığında veya herhangi bir zaman diliminde aşırı kanama ve ağrıyla birlikte gebelik sonlanır. Bu durumlarda dış gebeliğin teşhisi çok zor olacağından dolayı da yapılacak bir şey ne yazık ki bulunmamaktadır. Eğer dış gebeliğin sonu belirttiğimiz gibi olmaz ise ve devam ederse, zamanla bebeğin rahim dışında büyümesinden dolayı şiddetli karın ağrılarına neden olacaktır. Bununla beraber kanamalarda meydana gelebilir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde, yumurtalığın bulunduğu tüpün yırtılması, ciddi kanamalar ve kimi kişilerde bilinç kaybı gibi sorunlara neden olmaktadır. Tüm bu belirtiler olmadan gerekli kontrollerin yapılması durumunda, normal hamilelik hormonlarının miktarları gözlenip ve çeşitli kan testleri uygulanarak dış gebeliğin tespiti mümkündür.

Dış Gebeliğin Belirtileri Nelerdir?

Şiddetli karın ağrısı bulunan, doğum yapabilme dönemine girmiş, cinsel ilişki bakımından aktif olan her bayanın dış gebelikle karşı karşıya olma riski bulunmaktadır. Sancı birden başlayabileceği gibi beraberinde kanamada meydana getirebilmektedir. Dış gebeliklerin birçoğu özellikle hamileliğin dördüncü ve onuncu haftaları arasında görülmektedir. Belirtilerinden bazılarını saymak gerekirse, ilk başta geleni tek taraflı karın ağrısıdır. Bu kendini sürekli ve çok şiddetli bir şekilde devam ettirebilmektedir fakat dış gebeliğin meydana geldiği bölümde olmayabilir. Omuz başının ağrıması da bir başka belirtidir. Bu vücutta meydana gelen iç kanama neticesinde diyaframın işlemini tam olarak gerçekleştirememesinden kaynaklıdır. Bir başka belirti ise anormal kanamalar olarak nitelendirilebilir. Kadın gebe olduğunun farkında olmayabilir ve sıra dışı bir regli dönemi geçirebilir. Meydana gelen kanama her zamankinden şiddetli ve uzun süren bir kanama olabilir. Dış gebeliğin neden olduğu kanama genellikle daha koyu renkli ve daha suludur. Bu belirtilerin birinin veya birkaçının görülmesinde doktora başvurmakta büyük yarar vardır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir