Çocuk Eğitmenin Püf Noktaları 

Çocuk yetiştirmek, en zor işlerden birisi olsa gerek. Anneler ve babalar bu konuda en mühim sorumlulardır. Çocuk, okula gitmeden önce eğitim ve öğretimini evde alır. Bu zaman diliminde çocuğu iyi yetiştirirseniz, bu böyle sürer gider. Çocuğunuzu yetiştirmeniz için 7 yıl gibi kocaman bir zamanınız vardır. Ağaç yaşken eğildiği için, çocuklara en iyi terbiyeyi vermelisiniz.çocuk eğitimi, çocuk eğitimi püf noktası, çocuk eğitiminin önemli noktaları

Nerede, nasıl, ne zaman hareket edilir?

Çocuğunuz bir yaşına geldikten sonra, etrafındaki herşeyi anlayıp bilmeye başlar. Belki konuşamaz ama, genel şeyleri mutlaka anlar. Bu bir yaşından sonraki çocuklara, nasıl davranmaları gerektiğini yerinde uyararak öğretilmeldiri. Örneğin; bir çocuk sehpanın üzerine çıkarken, bırakayım oynasın dememek gerekir. Neden bırakasında oynasın ki? Bu gün sehparanın üzerine çıkan çocuk, yarın başka şeyleri yapar. Sakıncalı şeyleri karıştırır ister. Çocuğunuza hiç bir zaman vurmayınız. Çocuklar vurdukça inadına yaparlar her zaman. Benim en önemli kuralım, çocuğunuza bir şeyi yapmaması gerektiğini söylemeyin. Onun yerine neden yapmaması gerektiğini anlatın.

Çocuğunuz eğer bu uyarılara kulak asmıyorsa ona kızın. Ama sakın dövmeyin. Çocuğunuza bir şeyi öğretmenin en iyi yolu ona ceza vermektir. Mesela, siz ona öğrettiğiniz halde zararlı bir şey yapan bir çocuğun televizyon izlemesi engellenebilir. Tabi bu bir-üç yaşındaki çocuklar için geçerli değildir. Onlar için en iyi ceza, sert ve kararlı bir şekilde kızıp, ciddiyeti bozmamaktır. Bundan sonra sürekli zararlı bir şey yapmak isteyince size bakarak, tepkinizi bekler. Bunu hissettiğiniz zaman kaşlarınızı çatmanız yeterlidir.

Geldi çocuğumuz 2 yaşına. Daha önceki yazımızda 1 yaşındaki çocuk için yapılması gereken temel, aşırı ayrıntılı olmayan ve kendi çapımda güzel bir yazı olarak gördüğüm bir yazımız mevcut. Sitemizde “Çocuk Yetiştirmenin Faydaları – 1” benzeri bir arama yaparsanız bulabilirsiniz.

Çocuğumuz 2 yaşına geldiğinde, artık nerede, ne zaman ve nasıl hareket edeceğini biliyor. Bilmese bile yapmaması gerektiğini biliyor ve yapmıyor. Yapsa bile çekinerek ve çok nadir yapıyor. O kadarda olsun, hiç bir şey, hiç kimse mükemmel değildir.

Çocuğumuz 2 yaşına geldiğinde bir çok kelime söylüyor. Artık Türkçe konuşmayı temel kavramlarla biliyor. Tabi Türkçe dediğimiz, Türkiye’de ki bir çocuk olduğundan yola çıkarak. Başka dilde olabilir. Sizin ne dediğiniz anlıyor, gülerseniz gülüyor, ağlarsanız üzülüyor. Kolay kolay hiç bir şeyi unutmuyor. Uykusu gelince söylüyor.

Bu yaştaki bir çocuk için, önemli bir gelişme “tuvalet” alışkanlığı olmalıdır. Çocuğunuza tuvalet alışkanlığı için iyice tembihlemeli, tuvaleti gelince size söylemesi için onu uyarmalısınız. Mesela ben yeğenime bunu öğrettim. Bu yaştaki çocuklar o kadar zeki oluyor ki hala şaşırıyorum acaba “çiş” kelimesinin anlamını öğrendikten sonra ona bir de olay eki getirmiş ve tuvaleti geldiğince “çişcem” diyor.

Çocuğumuz tuvalet alışkanlığından sonra tabi ki büyüdü. Dışarı çıkması, spor yapması, yaşıtları ile oyunlar oynaması, lego larını üst üste takması geriyor. Burada velielr devreye giriyor. Çocuğunuzu iki günde bir kere parka, bağzen hayvanların yanına götürün. Spor yapması için havuza vs… götürün. Komşunuzun, sizinki ile yaşıt çocuğu var ise beraber oynattırın. Legolarla oynamasını öğretin.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir