Cilt Maskesi Nasıl Yapılır?

Cildimiz gün içinde birçok zararlı dış etmene maruz kalır. Hava kirliliği, yapılan makyaj, ergenlik döneminde geçirilen ağır sivilceli dönem, bu dönemin etkisiyle yüzümüzde oluşabilen siyah noktalar cildi yıpratabilir. Bu yıpranmalardan cildimizi korumak için cildimize uygun bir cilt temizleme uygulayabiliriz. Cilt temizlemenin birçok yolu vardır. Cildimizin pH dengesini sağlayacak cilt maskeleri cildi temizlemede kullanılabilecek en iyi yöntemlerden biridir. Cilt maskesi nasıl yapılır kısmına geçmeden önce cildinizin tipini belirlemeniz cildiniz için uygulayacağınız temizlemenin daha doğru olmasını sağlayacaktır. Cilt tipinizi belirlemek için kozmetik ürünleri satan mağazalarda bulunan testleri kullanabilirsiniz. Bazı eczaneler ücretsiz cilt testleri yapmaktadır. Bu eczanelere giderek de cilt tipinizi öğrenebilirsiniz.cilt maskesi yapımı, cilt maskesi nasıl yapılır, evde cilt maskesi yapımı

Cilt Maskesi

Cilt tipinizi öğrendikten sonra cildinize uygun olan temizlik ürünlerini kullanarak cilt temizliğinizi yapabilirsiniz. Cilt maskesi nasıl yapılır kısmına gelecek olursak, her cilt tipine uygun farklı maskelerin bulunduğunu göreceksiniz. Cildiniz çok kuru ise cildinizi nemlendirecek maskeleri kullanmanız gerekecektir. Eğer cildiniz çok yağlı ise cildinizi fazla yağlardan arındırarak cildiniz hava almasını sağlayacak maskeleri kullanmalısınız. Siyah noktalarınızdan mustaripseniz siyah noktaları temizlemek için özel maskelerden yararlanabilirsiniz.

Cilt Tiplerine Göre Cilt Maskeleri

Her cilt tipine uygun maske bulunmaktadır. Önce yağlı ciltler için cilt maskesi nasıl yapılır kısmına değinelim. Yağlı bir cilde sahipseniz maske yapmadan önce cildiniz yıkarken soğuk su yerine ılık su kullanmanızda fayda var. Ilık su cildin yüzeyindeki yağın çözünmesini sağlayarak cildinizi temizleyecektir. Cildiniz için hazır maskelerden faydalanabilirsiniz. Hazır maskeler yerine doğal maske kullanmak istiyorsanız ve yağlı cilde sahipseniz maskelerinizde yoğurt ve kil kullanabilirsiniz. Yoğurt, yağlı ciltler için yapılan maskelerde çokça kullanılan bir maddedir. Kil de cildinizdeki yağı alacağı için yağlı cilde sahip olanlar tarafından çokça tercih edilir. Kuru ciltler için cilt maskesi nasıl yapılır bir de ona bakalım. Kuru ciltler yağlı ciltlere göre daha hassas bir yapıya sahip olduğu için doğal maskemizi hazırlarken ciltte kızarıklığa sebep olmayacak maddeler tercih edilmelidir. Kuru ciltlerde uygulanacak maskeler için en çok tercih edilen maddeler arasında zeytinyağı, bal, avokado yer alıyor. Bu maddeler kullanılarak hazırlanan çeşitli maskeler kuru ciltleri nemlendirmede faydalı olacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir