Botoks ile Migren Tedavisi

Botoks, kronik migreni ile baş ağrısını tedavi etmekte kullan tedavi yöntemlerindendir. Kronik migren, gündelik yaşamı aksamasına yol açacak düzeyde şiddetli baş ağrısı ve zonklamalara sebep olan ve tüm dünyada en sık karşılaşılan kronik bir baş ağrı türüdür. Kronik migren diğer baş ağrısı türlerinden çok daha şiddetli olur, çoğunlukla başın yalnızca bir tarafında görülmektedir. Sese, ışığa karşı aşırı hassasiyet oluşmasına hatta mide bulantısına ve bulanık görmeye neden olan migren kadınlarda erkeklerden daha sık ortaya çıkıyor.

Botoks enjeksiyonunun kronik migren tedavisinde kullanımı

Kronik migren rahatsızlığını yaşayan hastaların tedavisinde genellikle medikal tedavi yani ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Hastalar çeşitli ilaçların yardımı ile kronik migren rahatsızlığı ataklarından kurtulmaya çalışılır. Botoks enjeksiyonu 1989 yılından beri migren tedavisinde büyük bir başarı ile yaygın olarak kullanılıyor. Kronik migren tedavisinde botoks enjeksiyonu tedavisi Sağlık Bakanlığı tarafından da onaylıdır.migren nasıl tedavi edilir, botoks ile migren tedavisi mümkün mü, botoksun migrene faydaları

Botoks ile migren tedavisi kimlere uygulanır?

Botoks baş ağrısına neden olduğu düşünülen fazla reaktif kaslara enjekte edilerek bu ağrıyı önlemek için kullanılabilen reçeteli bir ilaç olduğunu belirtelim. Bu tedavi kronik migren sıkıntısı yani genelde her ayın toplam 15 gününden fazla olacak şekilde ve her gün toplam 4 saatten fazla baş ağrısına mağruz kalan, 18 yaş ve üstü insanlarda kullanılır.

Botoks migren tedavisinde nasıl etki eder?

Botulinum toksini olarak da bilinen botoks, direk olarak kas dokusuna enjekte edildiğinde tedavi edici ve olumlu etkilerinin var olduğu belirlenmiştir. Botoks tedavisinde enjekte edilen doz kas ile sinirlerin gevşemesine ve ağrıların geçmesine yardımcı olur. Pek çok tedavinin de keşfi gibi botoks’un migren tedavisinde işe yaramasın keşfi de rastlantı sonucu meydana geliyor. Botoks kullanan birkaç hastanın rastlantı sonucu migren rahatsızlığına sahip olan hastalar olduğu, kaş arasında ve ya alındaki kaslara yapılan enjeksiyonlardan sonra baş ağrılarında olumlu gelişmeler hissettikleri ortaya çıkacaktır.

Botoks enjeksiyonu ile migren tedavisinin fiyatları nelerdir?

Botoksla migren tedavisi uygulamasının fiyatı ise tedavi için gerekli olan botoks ünitesinin miktarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Botoks enjeksiyonu yöntemi migren tedavisinde oldukça güvenli ve alanında uzman cerrahlar tarafından uygulandığında hata payı sıfıra yakın bir değerdir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir