Basur hastalığının görülme sıklığı nedir?

Hemoroid (BASUR) hastalığı toplumda çok yaygın görülen bir hastalıktır. Ülkemizde buna ait çok ciddi istatistikî veriler yoktur. Fakat yurt dışındaki rakamlara bakıldığında hemoroid rahatsızlığının %70 ile %80 arasında sıklıkla görülen bir hastalık olduğunu ortaya çıkmaktadır. Her 10 kişiden 7 ya da 8 kişinin basurla ilgili öyle ya da böyle bir sıkıntısı olduğu gözlenmektedir. Tabi ki bu 7 ya da 8 kişi yılın her gününü, her anını basurla ilgili ciddi sıkıntılar geçirerek yaşamamaktadır. Yılın değişik zamanlarında akut ataklar şeklinde sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu ataklar kendiliğinden geçebilmekte ya da bazı hastalar ilaçlarla bu atakları geçiştirilip yıllarca böyle idare edebilmektedir.basur görülme sıklığı, basur nedenleri, basura sebep olan şeyler

Basur hastalığı, vücudun biraz mahrem kabul edilen bir bölgesinde olması sebebiyle, insanlar olabildiğince dayanılmaz hale gelinceye kadar bunu değişik yöntemlerle geçiştirerek idare etmeye çalışmaktadır. Fakat bir toplulukta konu açıldığında fark ediyoruz ki her 10 kişiden 7-8’inde değişik şiddette değişik sıklıkta hemoroide ait yakınmalar vardır.

Basur rahatsızlığı olanlar nelere dikkat etmeli?

Basur rahatsızlığı olan hastaların dikkat etmesi gerekenler kısaca şunlardır; Birincisi beslenme son derece önemlidir. Bol sıvı alınmalıdır. Bu günde minimum 2-3 litre olmalıdır. Bol meyve sebze yenmeli ve az rafine gıda tüketilmelidir. Bunun yanında yaşam şeklinin düzenlenmesi de önemlidir. Hareket ve spor arttırıldıkça bağırsak hareketi de düzene gireceği için, kabızın önüne geçilmiş olunur. Bu yüzden uzmanlar basur hastalarına mutlaka hareketin arttırılmasını, eğer olası ise spor yapılmasını öneriyorlar.

Alkol özelliklede mayalı alkoller yani bira ve şarap basur yakınmalarını artıran etkenler oldukları için tüketilmemeye özen gösterilmelidir. Asitli gıdalar ve baharat tüketiminden kaçınılmalıdır. Tuvalet alışkanlığının düzenlenmesi, iyileşritilmesi çok önemlidir. O yüzden önerilen şudur; her kahvaltıdan sonra mutlaka tuvalet ihtiyacı giderilmelidir. Bu refleks kaybolmuş olsa da tekrar kazanılabilir bir reflekstir. O yüzden bunu yapmak ve tuvalet süresini beş dakika ile kısıtlamak lazımdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir